Jak unieważnić umowę frankową?

Umowy frankowe, inaczej kredyty frankowe, były kiedyś popularnym rozwiązaniem finansowym ze względu na atrakcyjne niskie stopy procentowe. Jednak wraz ze wzrostem wartości franka, kredyt CHF stał się nieopłacalny dla kredytobiorców, którzy otrzymali finansowanie w czasie, gdy 1 frank kosztował nieco ponad 2 zł. Nadzieją dla tych osób są niezawisłe sądy, które od 2019 roku w wielu sprawach stają po stronie frankowiczów. Otworzyły one drogę do unieważnienia umowy frankowej. Poniżej publikujemy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak unieważnić umowę frankową.

Kredyt frankowy — dlaczego warto go unieważnić?

Kredyty frankowe to umowy kredytowe denominowane lub zabezpieczone przez walutę szwajcarską (CHF). Wiele osób zdecydowało się na to rozwiązanie przede wszystkim ze względu na niższe koszty początkowe. Jednak dynamiczne zmiany kursów walut spowodowały, że kredyty we frankach stały się dla wielu trudne do spłacenia.

Z pomocą przyszły kancelarie prawne, które oferowały unieważnienie kredytu frankowego. Zabieg ten pozwala na odzyskanie wszystkich kosztów poniesionych w wyniku zawarcia umowy kredytowej. Najlepiej wychodzą na tym osoby, które płaciły raty kredytu CHF we frankach, gdyż zwykle otrzymują zwrot w tej walucie lub w złotówkach, ale przeliczony według obecnego kursu. Okazuje się więc, że możesz nie tylko pozbyć się uciążliwego kredytu, ale też w pewnych okolicznościach na nim zarobić. Ale jak wygląda proces unieważnienia umowy frankowej?

W jaki sposób może zostać unieważniona umowa frankowa?

Unieważnienie umowy frankowej wymaga staranności, wiedzy i cierpliwości, a przebiega w następujących krokach:

  • Zgromadzenie dokumentacji — zebranie wszystkich dokumentów związanych z kredytem frankowym, w tym umowy kredytowej i wszelkich korespondencji z bankiem, pozwoli prawnikowi na ich weryfikację i ewentualne złożenie pozwu.
  • Konsultacja z prawnikiem — osoba specjalizująca się w sprawach frankowych pomoże Ci ocenić, czy istnieją podstawy do unieważnienia umowy kredytowej we frankach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.
  • Złożenie pozwu w sądzie — na podstawie zgromadzonych dokumentów i opinii prawnika, możesz złożyć pozew o unieważnienie umowy frankowej. 
  • Cierpliwe oczekiwanie na rozstrzygnięcie — dzięki ustalonemu orzecznictwu sądy obecnie przeprowadzają postępowania stosunkowo szybko. Mimo to może się okazać, że na wyrok przyjdzie Ci czekać wiele miesięcy, a nawet kilka lat, jeśli bank odwoła się do sądu drugiej instancji.

Dlaczego sądy unieważniają kredyty we frankach?

Kredyty we frankach są unieważniane przez sądy ze względu na stosowanie przez banki niedozwolonych zapisów w umowach frankowych. Tzw. klauzule abuzywne przenosiły całe ryzyko wahań kursowych na kredytobiorcę, który w większości wypadków nie był świadomy ryzyka. I tu dochodzimy do drugiego zarzutu podnoszonego przez prawników, czyli braku informowania klientów o tym, jak działa kredyt frankowy i jakie ryzyko się z nim wiąże. Te dwa naruszenia dają mocne podstawy do uznania przez sąd, że umowa frankowa jest nieważna. Jeśli więc padłeś ofiarą nieuczciwego systemu bankowego, skorzystaj z usług kancelarii prawnej specjalizującej się w unieważnianiu umów frankowych.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *