Co wiedzieć trzeba o nawozach?
Rośliny wykorzystują zjawisko fotosyntezy do produkowania pokarmu, ale nie jest prawdą, że do życia wystarcza im jedynie słońce oraz woda. Aby prawidłowo rosnąć, wydawać kwiaty i owoce oraz budować odporność na czynniki stresujące – roślina musi mieć dostęp do pierwiastków. Głównym źródłem makro- i mikroelementów jest materia organiczna zgromadzona w podłożu, czasami jednak jej ilość jest niewystarczająca i nie pokrywa zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe. W takim przypadku człowiek powinien pomóc roślinom i wzbogacić glebę w składniki pokarmowe. Mamy do wyboru nawozy syntetyczne oraz naturalne. Który wybrać?
Spis Treści
Co znajdziemy w sklepie?
W sklepach znajdziemy nawozy mineralne oraz organiczne w różnej formie. Istnieją nawozy płynne, sypkie oraz granulowane. Możemy zakupić nawóz interwencyjny, który pomaga roślinie szybko poradzić sobie z powstałym niedoborem. Są też środki wolnodziałające, których dostępność dla roślin jest rozłożona w czasie. Są dobrym rozwiązaniem przy wiosennym zasilaniu trawnika lub kiedy potrzebujemy nawozić drzewa i krzewy owocowe. Nawozy mogą być dedykowane danej grupie roślin, na przykład dla borówek, wrzosów lub pelargonii, ale są też nawozy uniwersalne, zawierające makroelementy, których potrzebuje każda roślina do wzrostu. Warto wspomnieć, że istnieją już ekologiczne nawozy azotowe jak BlueN.
Na początek wegetacji – nawóz wolnodziałający
Ten środek odżywiający rośliny działa nawet przez 180 dni. Dzieje się tak, ponieważ nawóz został specjalnie skondensowany, producent zastosował otoczki, które powoli się rozpuszczają. Dopiero pod wpływem wilgoci pierwiastki przenikają do gleby, skąd są pobierane przez rośliny. Nawozy o spowolnionym działaniu stosowane są głównie na początku wiosny, nie ma obaw o przedawkowanie, przyswajalność składników pokarmowych jest bardzo wysoka, a wymywanie mniejsze.
W środku wegetacji – nawozy zwykle
Nawozy te dostępne są dla roślin od razu po zastosowaniu. Możemy je stosować w ciągu całego sezonu wegetacji, ale kończymy nawożenie w sierpniu. Późne nawożenie może opóźnić przygotowanie rośliny do spoczynku zimowego z racji zbyt dużej podaży azotu.
Sypkie czy płynne?
Nawozy sypkie stosujemy, kiedy mamy możliwość wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. W przeciwnym wypadku lepiej używać nawozów płynnych. Nawozy płynne rozpuszczamy w wodzie, stosuje się je tam, gdzie nie ma możliwości wymieszania nawozu z podłożem. Dostępne są też nawozy dolistne, składniki pokarmowe dostarczane są bezpośrednio do części zielonych roślin. W przypadku zwykłych nawozów (krótkie działanie) stosujemy dokładnie taką ilość środka, jaką zaleca producent na opakowaniu. Zdarzają się „przypalenia” rośliny zbyt dużymi dawkami odżywek.
Dedykowany danej grupie roślin
Uniwersalny nawóz nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, niektóre rośliny potrzebują indywidualnego traktowania i ich nawóz powinien być bogaty w odmienne składniki pokarmowe, w różnych proporcjach. Dotyczy to głównie roślin, które wymagają niskiego pH do prawidłowego wzrostu. Takie dedykowane nawozy mają dodatkowo zdolności zakwaszenia gleby, co sprawia, że podłoże jest lepszym siedliskiem dla wrzosowatych oraz borówek.
Artykuł powstał dzięki współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym www.sklep.poradnikogrodniczy.pl oferującym nawozy oraz środki ochrony roślin.