Największe skarbce świata
Skarbce budowano już w czasach średniowiecznych. W zależności od przeznaczenia budynku, w jego komnatach przechowywano różne rzeczy. W zamkach czy pałacach były to klejnoty koronne, insygnia królewskie, dzieła sztuki, złoto, dokumenty państwowe lub dokumenty będące własnością właściciela zamku czy pałacu. W kościołach czy klasztorach w skarbcach znajdowały się relikwie świętych będące szczątkami ich ciał lub przedmiotami do nich należącymi oraz kielichy, krzyże, klejnoty sakralne. Były one odpowiednio zabezpieczone i strzeżone, aby nie dostał się do nich nikt niepowołany. Z czasem pomieszczenia te zostały przekształcone w budynki i stały się dostępne dla ogółu jako banki.
Spis Treści
Gdzie znajduje się największy skarbiec świata?
W Nowym Jorku oczywiście. Bank Rezerwy Federalnej, w którym jest przechowywane złoto o wartość około 415 miliardów dolarów. Jego właścicielami w większości są banki centralne z całego świata, różne Państwa i organizacje międzynarodowe (MFW). Dlatego też jest to najlepiej zabezpieczony skarbiec na świecie. Zlokalizowany pod budynkiem nowojorskiego oddziału w skale pod Wyspą o nazwie Manhattan, na głębokości 24 metrów poniżej poziomu ulicy i co ważne 15 metrów poniżej poziomu morza. Sztaby złota dostarczane są do skarbca windami. Otwarcie skarbca odbywa się w obecności pracownika działu audytu wewnętrznego i dwóch innych osób wchodzących w skład zespołu obsługi skarbca.
Fort Knox
W tym miejscu między innymi Stany Zjednoczone przechowują swoje rezerwy złota. To była baza wojskowa w stanie Kentucky, gdzie znajduje się mennica. Projektuje się w niej i wybija krajowe monety wpuszczane do ogólnego obiegu, monety kolekcjonerskie, monety bulionowe oraz medale. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie są przechowywane sztaby złota. Skarbiec mennicy państwowej znajduje się również w West Point w stanie Nowy Jork. Podlega Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych, również dystrybuuje monety do banków, dodatkowo wybija monety dla innych Państw.
Europa
Po tym, jak Bundesbank sprowadził swoje złoto ze Stanów Zjednoczonych, Londynu i Paryża, które powierzył im, w czasach II wojny światowej niemiecki skarbiec, uplasował się na pierwszym miejscu w europie. W swoim skarbcu zgromadził najwięcej złota (3367,9 ton, 70 proc. wszystkich rezerw). Mieści się we Frankfurcie.
MFW
Na drugim miejscu ulokował się Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2814 ton) działający w ramach ONZ. Do jego zadań należy stabilizacja ekonomiczna na świecie. Dlatego też swoje zasoby złota może przechowywać w różnych miejscach na świecie jak Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo, Francja, a nawet Indie.
Włochy
Na trzecim miejscu pod względem zgromadzonego złota znajdują się Włoski skarbiec (2451,8 ton – 65,4 proc. całych rezerw). Ze względów bezpieczeństwa złoto znajduje się w kilku lokalizacjach. W skarbcu w Rzymie przy Via Nazionale i Palazzo Koch Palace. Pozostałe rezerwy są przechowywane w skarbcu Banku Londyńskiego w Anglii w skarbcu Szwajcarii w Bernie i na Manhattanie w nowojorskim Banku Rezerw Federalnych.
Francja
Czwartym co do ilości składowanego złota jest Francuski skarbiec znajdujący się w banku Banque de France w Paryżu przy 31 Croix des Petits Champs. Trzeba pokonać siedem pięter w dół, by się do niego dostać. Francuzi jako nieliczni 2436 ton składują na swojej ziemi, a dokładniej w swojej stolicy. Pełen złota jest potężny, osadzony 7 pięter w dół skarbiec głównego francuskiego banku Banque de France w Paryżu przy 31 Croix des Petits Champs.
W skarbcu La Souterraine na głębokości 29 metrów rzeki Sekwany na paletach przechowywane są, ogromne ilości złota. Jest to niezwykły skarbiec, bo wyposażony w kuchnię, której również szafki chowają sztabki złota. Ściany ma pokryte kafelkami, a 658 kolumn podtrzymuje jego łuk. Dzięki tak potężnej konstrukcji może pełnić funkcję schronu w razie konfliktu zbrojnego, ponieważ jest w stanie, pomieści 3 tysiące osób.
Rosja
Nie można zapomnieć tu, o Rosji. O ile dane są prawdziwe to w skarbcu zlokalizowanym w Moskwie, niedaleko dworca kolejowego przy ulicy Prawdy 6 podobno przechowywane są 2207 tony złota. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Trwa konflikt zbrojny z Ukrainą, więc złoto może w każdej chwili zostać wywiezione z Moskwy pociągami w nieznanym kierunku.
Skarbce
Od czasów średniowiecznych chroniły przed kradzieżą drogocenne przedmioty. Z biegiem czasu dochodziły inne, które miały wartość bezcenną. W dzisiejszych czasach skarbce przechowują przede wszystkim sztaby złota i monety bulionowe. W ten sposób Państwa na całym świecie chronią się przed tak powszechną inflację i chwiejnym rynkiem finansowym.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami SejfExpert oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |