Prowadzisz punkt ksero? Laminator i bindownica są niezbędne!

Punkt ksero to dobry pomysł zarówno jako poszerzenie działalności, np. saloniku prasowego lub całkowicie oddzielny biznes. Zwłaszcza w centrach miast, w pobliżu urzędów, szkół i uczelni wyższych możemy liczyć na stałą obecność klientów. Warunkiem jest szeroki wachlarz oferowanych usług związanych z drukowaniem jak i oprawą dokumentów – z punktu widzenia użytkownika istotna może okazać się możliwość wydruku pliku oraz jego oprawa w tym samym miejscu. Warto jednak pamiętać, że wysokiej jakości usługi jesteśmy w stanie zapewnić głównie dzięki posiadaniu tak samo dobrego sprzętu.

Wyposażenie dobrego punktu ksero już dawno przestało się ograniczać tylko do kilku drukarek, komputerów i urządzeń kserujących dokumenty. Decydując się na ten biznes warto zapoznać się z działaniem urządzeń takich jak niszczarki, gilotyny do papieru, a zwłaszcza laminatory i bindownice. Poszerzenie oferty o usługi z zakresu introligatorstwa może nam się w praktyce tylko opłacić, bo jednocześnie poszerzamy grupę swoich klientów np. o drukujących całe prace magisterskie i licencjackie studentów. A to, zwłaszcza w określonych miesiącach, może przynieść szczególnie wysokie dochody – radzi Rafał Jabłoński, właściciel sklepu internetowego dobiura.com – Czym jest laminator i bindownica oraz jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wysokiej klasy urządzenia? Znajomość parametrów i specyfiki tego sprzętu może znacznie ułatwić rozeznanie się w ofercie rynkowej, a w konsekwencji dokonanie najlepszego zakupu.

Czym jest bindownica? To urządzenie, dzięki któremu można połączyć i oprawić plik arkuszy papieru. Ze względu na technikę oraz grzbiety i okładki wyróżnia się kilka rodzajów bindownic. Rodzaj grzbietu to istotne kryterium, zwłaszcza ze względów estetycznych, jakie chcielibyśmy uzyskać; wyróżnia się bindowanie grzebieniowe (za pomocą plastikowego grzbietu – popularny, ale najmniej efektywny sposób), drutowe (dokumenty oprawia się przy pomocy grzbietu drutowego), grzebieniowo-drutowe (możliwa oprawa obiema wyżej wymienionymi metodami), termiczne (dokumenty oprawia się za pomocą specjalnych wkładek wyposażonych w klej, który nagrzewa się i łączy kartki pod wpływem temperatury) oraz spiralowe (bindowanie za pomocą spirali, która umożliwia obrót kartek o 360 stopni).

fotolia

Bindownicę warto wybierać także pod względem wydajności – najtańsze urządzenia pozwalają na oprawienie maksymalnie 90 kartek, natomiast profesjonalne modele nawet do 450 sztuk. Sprzęt można podzielić również na dźwigniowe i elektryczne. Te drugie to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia, których użycie nie wymaga siły. Wybierając sprzęt warto zapytać o dodatkowe funkcje, m.in. miernik oraz regulację marginesów.

Laminator jest urządzeniem wykorzystywanym w procesie laminowania. Polega na włożeniu dokumentu w odpowiedniego rozmiaru kieszeń foliową, a następnie do rozgrzanego laminatora. – To nie tylko wyższa trwałość dokumentu i ochrona przed zniszczeniem, ale często też zabieg podnoszący walory estetyczne dokumentu. Laminator jest niezbędnym sprzętem w każdym punkcie ksero – stwierdza Rafał Jabłoński, właściciel sklepu dobiura.com.

Kupując laminator warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość (dopasowanie elementów) oraz format – w sprzedaży mamy typy urządzeń A4 i A5, A2 oraz A7 (chociaż te dwa ostatnie są stosunkowo rzadko wybierane). Zarówno przy wyborze laminatora warto szczególną uwagę zwrócić na szybkość laminacji – im wyższa wartość, tym urządzenie jest wydajniejsze. Na opakowaniu lub stronie internetowej powinniśmy także znaleźć informację o wartości mikronów, która oznacza grubość folii, jaką można wykorzystać. Im jest ona większa, tym sztywniejszy powstanie dokument. Dzięki takiej wiedzy jesteśmy w stanie dopasować najlepszy rodzaj folii, a wyróżniamy ich na rynku kilka rodzajów: standardowe, matowe, miękkie, z perforacją do segregatora, chroniące przed promieniowaniem UV oraz folie do fotografii.

Jeżeli zatem chcemy, aby nasze dokumenty czy też zdjęcia były dobrze chronione przed zniszczeniem, warto skorzystać z punktu ksero, wyposażonego w dobrej jakości laminator.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *