Jakość i certyfikacja ? nierozłączna para pojęć?

Słowo jakość jest w dzisiejszych czasach mocno nadużywane. Wszyscy chwalą są wysoką jakością produktów czy usług. Każdy chciałby kupować towary o wysokiej jakości. Niestety czasami mimo szumnych haseł na opakowaniach i w reklamach klienci nie są zadowoleni. Dzieje się tak ponieważ jakość jest pojęciem bardzo ogólnym, Platon zdefiniował ją jako pewien stopień doskonałości. Jeśli nie mamy konkretnie opisanych norm dotyczących jakości, to jest ona tylko nic nie znaczącym hasłem.

Czym jest jakość?

Pojęcia jakości najczęściej używamy w odniesieniu do produktu. Potocznie wysoka jakość to połączenie kilku ważnych cech. Po pierwsze funkcjonalność, czyli przydatność do spełniania zakładanej funkcji w odpowiednim stopniu. Kolejne elementy to niezawodność i trwałość, czyli zdolność do prawidłowej pracy bez usterek i napraw. Obecnie niezawodność często jest ograniczona do maksymalnie kilku lat. Produkty z dożywotnią gwarancją praktycznie już nie istnieją. Następną cechą jest praktyczność, czyli łatwość i ergonomiczność stosowania oraz wynikający z tego komfort. Ostatnia właściwość to bezpieczeństwo. Tu pojawia się coraz więcej norm określających jego poziom. Bardzo dużą uwagę do bezpieczeństwa przywiązuje się zwłaszcza przy produktach przeznaczonych dla dzieci.

O jakości świadczy certyfikacja, a nie hasła reklamowe

Aby być pewnym, że kupujemy produkty o wysokiej jakości należy sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się informacja o zgodności z określonymi normami. Przykładowo kupując krzesełko do karmienia warto zwrócić uwagę, czy jest one zgodne z normą EN14988:2006+A1:2012. Ponadto materiał, z którego jest wykonana tapicerka powinien być bezpieczny dla dzieci i prany wyłącznie w proszkach do prania posiadających pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Jakość w biznesie

Jak szukać firm o wysokim standardzie jakości? W branży B2B pojawia się wiele norm, które świadczą o zasadach panujących w zakładzie pracy oraz poziomie wykonywanych usług i wytwarzanych produktów. Jedną z najbardziej znanych norm jest ISO 9001. Określa ona powszechnie przyjęte ramy zarządzania jakością w organizacji. Wybierając firmę, która może pochwalić się certyfikacją ISO 9001 możemy być pewni, że spełnia ona nie tylko wszelkie wymogi prawne, a także wymogi klientów.

Zobacz tez: Jakość życia w krajach europejskich

Przygotowano tekst przy współpracy z agencją badawczą Fieldstat

5/5 - (1 vote)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *