O co chodzi w split payment?

Biała lista: Przedsiębiorco, sprawdź czy jesteś

Od września 2019 roku w Polsce Ministerstwo Finansów upubliczniło w Internecie tzw. białą listę, która ma związek ze split payment-em. O co właściwie chodzi? Kto na tej liście powinien się znaleźć? Biała lista jest listą podatników VAT, a więc jeżeli jako przedsiębiorca należysz do tego grona, koniecznie sprawdź czy Twój numer rachunku jest na niej widoczny. Jest kilka metod, aby to sprawdzić. Jedną z nich jest podanie numeru NIP albo numeru rachunku bankowego. Biała lista służy do weryfikowania oraz sprawdzania czy numer konta, który nasz kontrahent umieścił na fakturze został umieszczony na białej liście. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli takiego numeru na niej nie będzie, a zapłacimy podzieloną płatnością, wówczas środki mogą po prostu wrócić na nasz rachunek, a płatność nie zostanie dokonana. Od przyszłego roku jeżeli zapłacimy za fakturę na rachunek, którego nie ma na białej liście, powinniśmy zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego, który jest właściwy dla naszego kontrahenta.

Split payment w dużym skrócie, czyli na czym to polega? 

Podzielona płatność polega na tym, że podczas dokonywania przelewu oprócz tradycyjnych pól jak np. nazwa kontrahenta, jego numer rachunku, kwota przelewu, musimy wpisać dodatkowo w bankowości elektronicznej dane na temat numeru NIP kontrahenta,  numeru faktury oraz kwoty podatku VAT. Wszystkie te informacje powinniśmy przepisać z faktury. Co to daje? Dzięki temu podatek VAT zostanie przekazany na inne konto niż podstawowa płatność, czyli kwota netto. Dla nas jest to jeden przelew. Przed jego dokonaniem powinniśmy sprawdzić czy rachunek, który nasz kontrahent umieścił na fakturze znajduje się na białej liście podatników.

Kiedy musimy płacić za pomocą podzielonej płatności?

Split payment jest obowiązkowy od 1 listopada 2019 roku kiedy faktura spełnia łącznie 3 warunki: jej wartość opiewa na więcej niż 15 tysięcy złotych brutto, przedmiot faktury należy do grupy tzw. towarów i usług wrażliwych, które wymieniono w zał. 15 do Ustawy na temat VAT oraz zarówno sprzedawca, jak i odbiorca są podatnikami VAT. W pozostałych przypadkach stosowanie split payment w płatnościach za towary oraz usługi jest dobrowolne. Co zawiera 15 załącznik do ustawy o VAT? Wymieniono tam m.in. paliwa, ale także węgiel, złom, odpady, metale szlachetne, czy usługi budowlane. Co ważne, na wystawcach faktur, które powinny być płacone podzieloną płatnością ciąży obowiązek specjalnego ich oznaczania – umieszczania antonacji na temat tego, że zapłata musi być dokonana przy użyciu metody split payment.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *