Ile kosztuje wdrożenie marketing automation?

Automatyzacja marketingu w sklepie internetowym wiąże się z to niezliczoną liczbą zalet – wzrostem konwersji, poprawą lojalności i zaufania klientów czy lepszą wydajnością sprzedaży. Czy platformy oferujące usługi tego typu są drogie? Co składa się na całkowity koszt wdrożenia systemu marketing automation?

Dostęp do usług 

Domyślnie platforma do multichannel marketing automation jest własnością dostawcy i jest utrzymywana na jego serwerach. Zatem pierwszym kosztem, na który musisz się przygotować to abonament. Dostawcy najczęściej oferują opłaty miesięczne. Ich wysokość zależy od kilku czynników: wielkości bazy kontaktów (czyli liczby sesji użytkowników w ciągu miesiąca), natężenia ruchu w sklepie internetowym, a także od ilości wykorzystywanych narzędzi, wybranych kanałów(większość dostawców oferuje kanał e-mail, kanał SMS, powiadomienia web push pop-upmobile push, czasami także chatbota na stronie internetowej) oraz liczby rzeczywiście wysyłanych wiadomości.  

Usługi dodatkowe 

Prowadząc sklep internetowy nie musisz być w pełni samodzielny we wszystkich działąniach i znać się na wszystkim. Większość dostawców platform do marketing automation oferuje profesjonalne usługi dodatkowe z zakresu IT, analityki a nawet marketingu – to właśnie z nimi łączą się opłaty dodatkowe. Zatem jeśli nie masz na swoim pokładzie specjalisty od marketingu lub sam chcesz nauczyć się obsługi platformy do marketing automation, weź pod uwagę wsparcie techniczne i merytoryczne od wybranego dostawcy. Pamiętaj, że przed wdrożeniem narzędzia warto wykonać audyt dotychczasowych działań, skonsultować kwestie zmian na stronie ze specjalistą IT.  

Koszt sprzętu komputerowego 

Platformy marketing automation nie wymagają specjalnego sprzętu ani oprogramowania. Wystarczy komputer z aktualnym systemem oraz dostępem do Internetu.  Usługi pozwalające na automatyzację marketingu są własnością dostawcy i znajdują się na jego serwerach – użytkownik otrzymuje tylko dostęp do panelu administracyjnego Oprogramowanie do automatyzacji marketingu funkcjonuje jako SaaS, czyli software as a service. Jest tak zwaną usługą w chmurze – udostępnianą klientom bezpośrednio na serwerach dostawcy.

I to wszystkie czynniki składające się na całkowity koszt marketing automation. Pamiętaj, że możesz sporo oszczędzić korzystając z planów rocznych zamiast miesięcznych. A zanim kupisz, niektóre platformy możesz bezpłatnie wypróbować. 

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *