Sprzęt rehabilitacyjny – pomoc dla każdego
Obecnie prowadzenie sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym jest znacznie trudniej utrzymać w dobrej kondycji finansowej niż w poprzednich latach. Wynika to z większej konkurencji na rynku, dynamicznych zmianach, trendach, a przede wszystkim w kwestii dofinansowań. Wsparcie finansowe ze strony instytucji państwowych jest mniejsze. Te czynniki powodują, że trzeba cały czas być czujnym i mieć rękę na pulsie.
Inwestycja w sklep ze sprzętem związana jest ze znacznym nakładem kapitałowym. Dodatkowo, aby prowadzić taką działalność warto posiadać doświadczenie. Jest ono niezbędne w codziennym doradzaniu i indywidualnych konsultacjach z klientami. Na początku należy wybrać odpowiednią lokalizację. Jest to podstawa działalności sklepu, która w 50 procentach gwarantuje sukces. Najlepszymi miejscami są szpitale, okolica wokół nich lub aptek. W ten sposób można zachęcić od 60 ? 100 osób dziennie, aby odwiedziły nasz sklep. Minimalne wymagania powierzchni lokalu to 30 ? 40 m? i dodatkowa powierzchnia magazynowa oraz przymierzalnia. Niezbędne jest dostosowanie części sprzedażowej dla klientów niepełnosprawnych. Zapewnienie odpowiedniego podjazdu, szerokich drzwi wejściowych i wystarczająco duże miejsca na przemieszczanie się wózkiem inwalidzkim po sklepie. Następnie należy wyposażyć lokal w sprzęt rehabilitacyjny, który podlega refundacji z NFZ. Są to m.in. różnego rodzaju wózki inwalidzkie, ortezy, stabilizatory, balkoniki, uchwyty, kule, laski, buty ortopedyczne, łóżka.
Prowadzenie sklepu nie tylko związane jest ze sprzedażą bezpośrednią. Bardzo często właściciele prowadzą także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. W opinii sprzedawców zyski są porównywalne z przychodami ze sklepu. Do najczęściej wypożyczanych urządzeń należą kule oraz stabilizatory. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim i zimowym. Istotny jest także personel. Musimy zatrudnić osoby z wykształceniem kierunkowym związanym z ortopedią lub rehabilitacją. Jest to niezbędne w procesie doboru odpowiedniego sprzętu dla pacjenta. Profesjonalizm i indywidualne podejście oraz doświadczenie to priorytety w tej branży.
Przykładowe koszty inwestycji:
- towar: 55 tys. zł
- czynsz za lokal: 3 tys. zł
- wyposażenie sklepu: 14 tys. zł
- reklama: 2 tys. zł
Suma: 74 tys. zł
Miesięczne koszty:
- media: 1 tys. zł
- towar: 14 tys. zł
- czynsz: 3 tys. zł
Suma: 18 tys. zł
Przychody:
- sprzedaż wózków: 5 x 1,5 tys. zł = 7,5 tys. zł
- sprzedaż drobnego sprzętu: 90 x 100 = 9 tys. zł
- sprzedaż balkoników: 12 x 400 = 4,8 tys. zł
- sprzedaż łóżek rehabilitacyjnych: 2 x 4 tys. zł = 8 tys. zł
Suma: 29,3 tys. zł
Dochody: 11,3 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan rehabilitacja
Joga to świetny sposób na wyciszenie oraz zrelaksowanie się. Ćwiczenia najlepiej wykonywać z trenerem, aby nie doznać kontuzji. Zaczyna się od łatwych kombinacji i stopniowa przechodzi do trudniejszych treningów. Powodzenia i wytrwałości wszystkim, którzy zaczynają.