Kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny?

Dla wielu osób kredyt hipoteczny stanowi jedyną szansę na zakup mieszkania lub domu. Jednak decyzja o jego zaciągnięciu należy do jednych z najpoważniejszych w życiu, ponieważ związana jest z koniecznością spłacania zobowiązania nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego zobacz, kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny, a mieszkaniowy ? jakie różnice?

Na początku należy zaznaczyć, że terminy kredyt hipoteczny oraz mieszkaniowy nie oznaczają dokładnie tego samego produktu bankowego, choć często są ze sobą mylone. Z czego to wynika? Obie formy zadłużeń mają podobne warunki, tzn. długi okres spłaty, niski poziom oprocentowania, te same wymagania względem kredytobiorcy. Różnią się jednak celem.

Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na zakup domu jednorodzinnego, mieszkania, domu letniskowego, garażu, wykup mieszkania komunalnego lub przekształcenie lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe. Natomiast kredyt hipoteczny obejmuje wszystkie powyższe cele, jednak dodatkowo umożliwia sfinansowanie budowy domu, zakup działki budowlanej, remont mieszkania lub lokalu na wynajem.

Kredyt hipoteczny ? na co zwracać uwagę?

To, czy zostanie przyznany Ci kredyt hipoteczny, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej, na którą składają się dwa główne czynniki: wysokość zarobków oraz historia kredytowa (pokazuje czy wcześniej zaciągałeś podobne zobowiązania i czy raty były spłacane w terminie). Oczywiście, oprócz tego bank bierze jeszcze pod uwagę dodatkowe kryteria, jak np. wiek, rodzaj umowy o pracę, koszty utrzymania, stan cywilny oraz ilość potomstwa. Każdy bank ma nieco inne wymogi dotyczące przyznawania kredytów, dlatego musisz zapoznać się z konkretnymi ofertami. Jak to zrobić?

Najprościej jest skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych, takiej jak https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/. Po wpisaniu wartości nieruchomości, kwoty kredytu oraz okresu spłaty będziesz mógł sprawdzić, jakie warunki są proponowane przez różne banki. To, na co w pierwszej kolejności na pewno zwrócisz uwagę, to oprocentowanie. Wbrew błędnemu przekonaniu nie jest to jednak najważniejszy wyznacznik ? lepiej wziąć pod uwagę wartość RRSO, która określa rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, czyli w praktyce ? finalny koszt kredytu, uwzględniający m.in. takie opłaty jak prowizja banku.

Banki wymagają również posiadania wkładu własnego, który wpłacany jest sprzedającemu podczas finalizacji transakcji. Jego wysokość jest zależna od warunków umowy, najczęściej jednak wynosi 10-20% wartości nieruchomości.

Kiedy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy?

Pamiętaj, że kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem wieloletnim, dlatego musisz mieć pewność, że za kilka/kilkanaście lat będziesz w stanie go dalej spłacać ? warto z doradcą finansowym określić optymalną, możliwą do zrealizowania wysokość rat.

Wiele osób zastanawia się również, co lepiej wybrać ? kredyt hipoteczny czy gotówkowy, który także może opiewać na bardzo wysokie kwoty. Trzeba wiedzieć, że choć kredyt gotówkowy jest znacznie prostszy do uzyskania i nie wymaga dopełnienia tak wielu formalności, najczęściej jest jednak gorzej oprocentowany. Jeśli poważnie myślisz o zakupie nieruchomości, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór kredytu mieszkaniowego.

1/5 - (1 vote)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *