Indywidualne konta dla firm

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie wpłacał wszystkie składki ubezpieczeniowe na jeden rachunek bankowy, jaki zostanie mu przypisany.

Ma to bezpośredni związek z ustawą o zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych. Co zostało dokładnie przewidziane w nowym rozporządzeniu? Wszystkie szczegóły przedstawiamy poniżej.

Od pierwszego dnia przyszłego roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie posiada swój własny numer rachunku składkowego. Takie konto zostanie utworzone nie przez bank tylko ZUS, który również poinformuje daną osobę o utworzeniu takiego rachunku. Zmiana mechanizmu będzie bardzo dobra dla przedsiębiorców, gdyż ułatwi im płacenie składek – nie będą oni już musieli dokonywać kilku wpłat na różne konta bankowe. ZUS również miał z tym problem, gdyż wielokrotne polecenia zapłaty wykonywane odrębnie dla każdego z funduszy powodowały problemy z identyfikacją środków.

Nowe rozwiązanie ma nie tylko ułatwić płacenie składek podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą, ale również zmniejszy koszty dokonywania wpłat. Jest to związane z tym, że płatnik będzie dokonywał tylko jeden przelew, zaś podział środków pomiędzy konkretne fundusze zostanie dokonany przez ZUS.

Przedsiębiorcy od dawna czekali an taką możliwość, zaś najbardziej zadowolone są małe i średnie firmy, gdyż to właśnie one najczęściej samodzielnie rozliczają się z ZUS. Jak twierdzą przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jest to duży krok w dobrym kierunku. Dodatkową dobrą wiadomością jest to, że przedsiębiorcy nie będą karani za nieterminowe wpłaty składek ubezpieczeniowych. Nie zostaną również ukarani za wszelakie błędy związane z właściwą opłatą takich składek. To kolejna bardzo dobra zmiana, gdyż aktualnie ZUS na takich płatników nakłada dodatkową opłatę, która jest obciążeniem dla obu stron ? podatnik musi zapłacić, zaś wydanie takiej decyzji przez ZUS to koszt ponad 60 złotych.

Konta bankowe dla firm zostaną w pewien sposób odciążone, gdyż przedsiębiorcy zdecydowanie zyskają na nadchodzących zmianach. Opłacanie składek będzie o wiele wygodniejsze i co najważniejsze ? z zyskiem zarówno dla podatników, jak i również ZUS-u.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *