Dom spokojnej starości – miejsce dla Twojej babci z demencją starczą

Okres starzenia się organizmu to proces biologiczny, który ma charakter nieunikniony. Związany jest ze zmniejszeniem aktywności komórek organizmu, osłabieniem zdolności regeneracyjnych, spadkiem odporności, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu zachorowalności szczególnie w grupie osób starszych. Pojawianie się chorób jest trudnym etapem nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin. Jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych, która jest dodatnio skorelowana z wiekiem jest demencja starcza.

 

Co to jest demencja starcza i jakie są jej objawy

Demencja starcza to postępujące zaburzenia sprawności umysłowej na skutek zmian zachodzących w mózgu, które mają charakter zwyrodnieniowy oraz degeneracyjny. Prowadzą one do stopniowego zaniku poszczególnych tkanek mózgowych. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi tej dolegliwości są:

  • zaniki pamięci, w tym rozpoznawania rzeczy, osób, miejsc
  • trudności z orientacją przestrzenną i/lub czasową
  • trudności w ocenie sytuacji i podejmowaniu decyzji
  • zaniki zdolności komunikacyjnych
  • kłopoty z podstawowymi działaniami matematycznymi (takimi jak dodawanie, odejmowanie)
  • rozchwianie emocjonalne, drażliwość
  • apatia, poczucie lęku

Początkowe objawy zazwyczaj są ignorowane zarówno przez osoby chorujące jak ich otoczenie, gdyż drobne kłopoty z pamięcią są tłumaczone wiekiem, czy przemęczeniem. Jednak demencja starsza jest dolegliwością postępującą i w dalszych etapach pojawiają się objawy związane z trudnością w wysławianiu się, wybuchami agresji, zaburzeniami przestrzennymi powodującymi niemożność spędzania czasu poza domem. Bardzo często dochodzi do zaburzeń odżywania, które prowadzą do powolnego wyniszczania organizmu. Krytycznym momentem demencji starczej jest utrata kontaktu z rzeczywistością i brak samodzielności w wykonywaniu codziennych obowiązków. W szczególności jest to etap trudny i przykry dla rodziny, ponieważ bardzo często w tej sytuacji nasz bliski, najczęściej jest to babcia lub dziadek powinien być otoczony profesjonalną opieką, którą oferuje dom spokojnej starości.

Dlaczego warto zdecydować się na dom spokojnej starości

Bardzo ciężko jest podjąć decyzję o oddaniu swojej babci do domu spokojnej starości, jednak należy pamiętać o tym, że tego typu miejsce jest w stanie zapewnić całodobową opiekę z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Demencja starcza jest nieuleczalna, jednak istnieją pewne metody, które pozwalają na spowolnienie procesu chorobotwórczego. Włączenie ich do życia codziennego seniorów wymaga doświadczenia, specjalistycznej wiedzy, profesjonalnego podejścia oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Plan dnia zawiera czynności wspomagające stymulację mózgu osób z demencją starczą, w tym aktywności takie jak rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, zagadek logicznych, ale także spędzanie czasu z innymi podopiecznymi grając w gry planszowe, czy karty. Pokaźna biblioteka sprzyja czytaniu książek i pobudzaniu wyobraźni. W domu spokojnej starości Twoja ukochana babcia będzie przede wszystkim bezpieczna, ale też otoczona ciepłem, troską i właściwą opieką.

Demencja starcza jest chorobą, która wpływa na życie chorego i jego rodziny. Opieka nad osobą starszą jest czasochłonna i wymagająca. W trakcie postępowania choroby należy kierować się przede wszystkim dobrem osoby chorej i zapewnić jej komfortowe i bezpieczne warunki. Dom spokojnej starości będzie odpowiednim miejscem dla Twojej babci z demencją starczą, w którym profesjonalni pracownicy zapewnią właściwe metody wspomagające i łagodzące objawy tej choroby.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest klinikaseniora.pl – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *