Dlaczego ogrzewanie postojowe przydaje się w zimie?
Słysząc frazę ogrzewanie postojowe, każdy z nas myśli o wchodzeniu do ciepłego samochodu w chłodny dzień. Warto jednak zauważyć, że takie rozwiązanie charakteryzuje się wieloma innymi zaletami.
Jak to działa?
System ogrzewania postojowego pozwala na zwiększenie temperatury w kabinie oraz przewietrzenia jej, bez włączania silnika. Takie działania umożliwia przygotowanie wnętrza pojazdu na wejście pasażerów oraz kierowcy, bez wykorzystywania uruchomionego motoru. Włączony silnik jest drogi, nieekologiczny i mało kto wie, ale wykorzystywanie go podczas postoju wiąże się z mandatem.
Uzyskanie odpowiedniej temperatury przed rozpoczęciem jazdy ma wiele zalet. Nie mówimy tylko o komforcie podróżujących, a także o bezpieczeństwie. Takie działanie sprawia, że nie musimy martwić się zaparowanymi czy zamarzniętymi szybami, które w niektóre dni znacznie pogarszają widoczność. Taka sytuacja wielu osobom kojarzy się z zimą, warto jednak zauważyć, że w kwietniu czy październiku również mamy do czynienia z przymrozkami. W takich sytuacjach ogrzewanie postojowe jest nieocenione. Takie systemy bardzo często są także wyposażone w możliwość zdalnej wentylacji, dzięki której w czasie lata mamy możliwość przewietrzenia samochodu, który zostawiliśmy na słońcu. Dlatego, jeśli tylko będziemy dobrze wykorzystywali taki system, będziemy w stanie czerpać z niego korzyści przez okrągłe 12 miesięcy.
Inne zalety
Ogrzewanie postojowe wyklucza także konieczność ubierania grubych kurtek czy płaszczy w samochodzie. Taka odzież sprawia, że luz między pasami bezpieczeństwa a naszym ciałem jest spory, co negatywnie wpływa na naszą ochronę. Co więcej, kiedy kierujemy pojazdem w lekkich ubraniach, nasze ruchy są mniej skrępowane, co pozytywnie wpływa na nasze ruchy, przez co nasze reakcja na obecną sytuację na drodze, są znacznie szybsze. Kolejną zaletą takiego systemu jest fakt, że nie zostanie ono włączone, kiedy poziom naładowania akumulatora będzie zbyt niski.
Sposób działania
Systemy ogrzewania postojowego można podzielić na dwa typy: Z ogrzewaniem powietrza lub płynu chłodzącego. System ogrzewania powietrza najczęściej jest wykorzystywany w samochodach ciężarowych, łodziach czy maszynach roboczych. Zaletami takiego rozwiązania, jest nieduże zużycie paliwa, cicha praca oraz możliwość stosunkowo szybkiego rozgrzania wnętrza. W przypadku samochodów osobowych najczęściej spotkamy się z ogrzewaniem płynu chłodzącego. Takie rozwiązanie ma jedną wielką zaletą. Może również rozgrzać silnik. Zaimplementowana możliwość regulacji temperatury oraz fakt, że jest ono w stanie rozgrzać silnik, który gdy jest zimny, zużywa więcej paliwa, jest wielką zaletą takiego ogrzewania. Warto także zauważyć, że podczas takiego ogrzewania zużycie paliwa jest znacznie mniejsze. Osiąganie odpowiedniej temperatury silnika w chłodne dni trwa dość długo, co wiąże się ze sporym spalaniem.
System ogrzewania postojowego ma wiele zalet. Zastosowanie takiego układu może ułatwić życie wielu kierowcom oraz przyczynić się do sporej oszczędności.
Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/ |