Światło, scena, lasery – magia kolorów

Sezon wakacyjny w pełni. Jeśli tylko pozwala pogoda, większość imprez odbywa się pod chmurką. Dobry koncert to nie tylko dobra muzyka płynąca ze sceny. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie estrady jest sprawą równie ważną.

Jeśli lato, to wypoczynek i rozrywka, a jeśli rozrywka to także imprezy plenerowe. Przez cały lipiec i sierpień w Polsce odbywają się różnego rodzaju koncerty muzyczne. Specjaliści od oświetlenia scenicznego dwoją się i troją, by spotęgować wrażenia dźwiękowe, przyozdabiając je w odpowiednie barwy. Bo dźwięk i scenografia to nie wszystko. Dzisiaj koncert ma być wielkim show, który zapadnie w pamięć. Wraz z rozwojem technologii oświetleniowej zmieniają się także trendy w tej dziedzinie, ale nie zmienia się jedno: światło ma cieszyć wzrok.

Dobranie odpowiedniego oświetlenia na scenę na zewnątrz to oczywiście kwestia tego, jaka impreza ma się na niej odbyć. Inne motywy i źródła światła wykorzystane zostaną w trakcie koncertu grupy heavy metalowej, a inne podczas koncertu jazzowego czy występu gwiazdy disco. Nie mniej ważna jest liczba widowni. Jeśli chodzi o sezon letni, mowa tutaj przede wszystkim o przynajmniej kilku tysiącach osób, a więc chodzi o duże koncerty.

Mocowanie

Zanim jednak oświetleniowcy przystąpią do instalowania urządzeń świetlnych, muszą mieć je na czym zamocować. Na dużych, profesjonalnych scenach wykorzystuje się przede wszystkim konstrukcje aluminiowe czterorurowe ? wygodne, lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w montażu jak i w demontażu. Oczywiście oprócz funkcji mocowania oświetlenia stanowią one przede wszystkim szkielet sceny. (czytaj więcej o systemach mocowania).

Urządzenia inteligentne

Zaliczymy do nich m.in. takie odbiorniki jak stroboskopy, ruchome głowice, lasery. To automatyczne urządzenia, dzięki którym można stworzyć profesjonalny pokaz. Zarządza nimi osoba sterująca (realizator światła). ? Z konsoli wysyłany jest sygnał do wszystkich podłączonych urządzeń. Przesyłane szeregowo dane w postaci protokołu DMX (czytaj więcej o DMX) opisują czterdzieści razy na sekundę np. kolor, intensywność barwy, aktualne położenie głowicy reflektora czy sposób strobowania.

więcej informacji prosklep.pl

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *