Światło, scena, lasery – magia kolorów

Sezon wakacyjny w pełni. Jeśli tylko pozwala pogoda, większość imprez odbywa się pod chmurką. Dobry koncert to nie tylko dobra muzyka płynąca ze sceny. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie estrady jest sprawą równie ważną.

Jeśli lato, to wypoczynek i rozrywka, a jeśli rozrywka to także imprezy plenerowe. Przez cały lipiec i sierpień w Polsce odbywają się różnego rodzaju koncerty muzyczne. Specjaliści od oświetlenia scenicznego dwoją się i troją, by spotęgować wrażenia dźwiękowe, przyozdabiając je w odpowiednie barwy. Bo dźwięk i scenografia to nie wszystko. Dzisiaj koncert ma być wielkim show, który zapadnie w pamięć. Wraz z rozwojem technologii oświetleniowej zmieniają się także trendy w tej dziedzinie, ale nie zmienia się jedno: światło ma cieszyć wzrok.

Dobranie odpowiedniego oświetlenia na scenę na zewnątrz to oczywiście kwestia tego, jaka impreza ma się na niej odbyć. Inne motywy i źródła światła wykorzystane zostaną w trakcie koncertu grupy heavy metalowej, a inne podczas koncertu jazzowego czy występu gwiazdy disco. Nie mniej ważna jest liczba widowni. Jeśli chodzi o sezon letni, mowa tutaj przede wszystkim o przynajmniej kilku tysiącach osób, a więc chodzi o duże koncerty.

Mocowanie

Zanim jednak oświetleniowcy przystąpią do instalowania urządzeń świetlnych, muszą mieć je na czym zamocować. Na dużych, profesjonalnych scenach wykorzystuje się przede wszystkim konstrukcje aluminiowe czterorurowe ? wygodne, lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w montażu jak i w demontażu. Oczywiście oprócz funkcji mocowania oświetlenia stanowią one przede wszystkim szkielet sceny. (czytaj więcej o systemach mocowania).

Urządzenia inteligentne

Zaliczymy do nich m.in. takie odbiorniki jak stroboskopy, ruchome głowice, lasery. To automatyczne urządzenia, dzięki którym można stworzyć profesjonalny pokaz. Zarządza nimi osoba sterująca (realizator światła). ? Z konsoli wysyłany jest sygnał do wszystkich podłączonych urządzeń. Przesyłane szeregowo dane w postaci protokołu DMX (czytaj więcej o DMX) opisują czterdzieści razy na sekundę np. kolor, intensywność barwy, aktualne położenie głowicy reflektora czy sposób strobowania.

więcej informacji prosklep.pl

Rate this post

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.