Stare auto a OC: zwykłe, zabytkowe czy złom?

Masz stary samochód: kilkuletni, kilkunastoletni bądź kilkudziesięcioletni. Być może jeździsz nim na co dzień, a może tylko od czasu do czasu, np. dwa razy do roku na konwent aut zabytkowych. Czasem jednak pojazd jest tak zdezelowany, że nie daje możliwości poruszania się nim. Czy bez względu na to, jak często jeździsz i w jakim stanie jest Twój stary samochód, musisz regularnie płacić za OC? Sprawdź!

OC dla starego samochodu ? kilku lub kilkunastoletniego

Jeśli Twój stary samochód ma lat 9, 10 lub nawet 18 lat i służy Ci do codziennej jazdy, musisz płacić regularne składki OC ? w świetle prawa Twoja sytuacja nie jest inna niż w przypadku posiadacza auta nowego, zakupionego przed rokiem w salonie. Nawet jeśli poruszasz się starym samochodem rzadko, np. wyłącznie w weekendy: do sklepu i z powrotem, albo dwa razy w roku: na święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia, obowiązek Cię nie omija.

W Polsce zastosowanie ma Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w której stoi, iż każdy ? z małymi wyjątkami, o czym poniżej ? posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ciągłej polisy OC. Nikogo nie obchodzi, jak często jeździsz swoim starym samochodem ani do jakich celów Ci służy. Skoro podjąłeś decyzję o jego zakupie, musisz płacić także za OC.

Sprawdź, czy warto dobrać do OC fakultatywne ubezpieczenie autocasco dla starego samochodu: https://kioskpolis.pl/czy-warto-kupic-ac-dla-starszego-modelu-samochodu/

OC dla starego samochodu ? 25-letniego lub starszego

Wiek Twojego starego samochodu przekroczył 25 lat? Mamy dla Ciebie dobrą informację. Jeżeli zarejestrujesz pojazd jako zabytek, będziesz mógł uniknąć kupowania rocznego OC, dzięki czemu w okresie, w którym nie będziesz jeździł, zaoszczędzisz.

Nie może być jednak zbyt kolorowo. Aby zarejestrować stary samochód jako zabytek, musi spełniać kilka wytycznych. Wiek powyżej 25 lat to tylko jeden z nich. Kolejne to m.in. fakt, że tego modelu nie produkuje się od co najmniej 15 lat, a także części zastosowane wewnątrz ? muszą być w większości oryginalne.

Również zwolnienie z wykupywania OC ma swoje obostrzenia. Jeśli zamierasz wyjechać starym samochodem zabytkowym na drogę ? chociażby po bułki do sklepu i z powrotem ? musisz wykupić ubezpieczenie. Masz do wyboru różne warianty OC krótkoterminowego, np. 7-, 15- czy 30-dniowe.

OC dla starego samochodu ? zdezelowanego

Jako posiadacz starego samochodu, który stoi na podwórku i od lat pokrywa się rdzą, jesteś zobowiązany do płacenia z niego składek OC. Tak jak w przypadku używanego auta nikogo nie obchodzi, jak często nim jeździsz, tak w tym wypadku nikt nie zapyta, czy pojazd w ogóle byłby w stanie ruszyć ? bez szyb, drzwi, kierownicy, kół itd. W świetle prawa musi mieć ważne OC, i tyle.

Co zrobić, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto? Przerób swój zdezelowany stary samochód na złom i udaj się do urzędu rejestracyjnego z zaświadczeniem, że pojazd przestał istnieć. Po wyrejestrowaniu go możesz wypowiedzieć OC u ubezpieczyciela, a nawet odzyskać pieniądze przypadające na niewykorzystany czas ochrony.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *