Stacja dokująca – co to takiego i kiedy się przydaje?
Z laptopów korzysta dziś praktycznie każdy, i trudno się dziwić – w końcu to urządzenie nie tylko potrzebne w sprawach zawodowych, ale również służące rozrywce. Mniej znane są zaś pomocne akcesoria do laptopów, jak stacje dokujące. To o nich właśnie opowiemy w poniższym artykule.
Spis Treści
Stacja dokująca – nieocenione wsparcia dla laptopa
Stacje dokujące mają jedno, ale jakże ważne zadanie – ich celem jest zwiększenie funkcjonalności komputera przenośnego, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej mobilnym urządzeniem. Dzięki nim możemy podłączyć wszelki sprzęt mobilny, czyli inne laptopy, kamery cyfrowe czy odtwarzacze mp3. Gdy laptop zostanie podłączony do stacji zyskuje funkcjonalność komputera stacjonarnego, a jednocześnie nie traci swojego największego atutu – mobilności.
Mocne i słabe strony stacji dokujących
Jak każde urządzenie, tak opisywany produkt ma mocniejsze i słabsze strony. Zacznijmy od tych lepszych, które cechują najlepsze stacje dokujące, w które warto zainwestować. Są przede wszystkim łatwe w obsłudze, co oznacza, że nawet częste podpinanie i odpinanie stacji nie sprawia problemów. Dobry, warty kupienia sprzęt rozpoznamy też po tym, że ma dużą ilość złącz różnego typu, także tych, których nie można powielić prostym hubem. A poza tym zwracajmy uwagę na to jaką trwałość i design ma interesujące nas urządzenie. Nie trzeba chyba dodawać, że tylko solidność i ergonomiczny wygląd zasługują tu na uwagę.
Minusem jest niestety cena, gdyż nierzadko przekracza 1000 złotych. Alternatywą mogą być tu jednak proste replikatory, mniej zaawansowane, ale i tańsze, bo zapłacimy za nie około 500 złotych. Trzeba też pamiętać, że stacje dokujące to dość duże urządzenia, a poza tym możemy mieć trudność, by dobrać sprzęt do niektórych modeli laptopów.
Stacja dokująca czy replikator?
Podczas wymieniania mocnych i słabych stron stacji dokujących, wspomnieliśmy, że istnieją tańsze zamienniki – replikatory. Wytłumaczmy jakie są między nimi różnice. Warto wiedzieć, że obie nazwy są często używane zamiennie, ale różnice między dwoma urządzeniami są dość znaczące (także pod kątem ceny). Stacja dokująca jest wyposażona w akumulator, którego nie posiada replikator. Stacja jednocześnie zawiera złącze dedykowane, replikator zaś łączy się przez uniwersalny port USB. Co więcej, stacje dokujące obsługują wybrane modele laptopów, a replikatory portów mogą łączyć się praktycznie ze wszystkimi urządzeniami.
Dla kogo szczególnie stacja dokująca (lub ewentualnie replikator)?
Wszystko jak zawsze zależy od osobistych preferencji oraz wymagań. Najważniejsze to uświadomić sobie, jak często i do jakich zadań wykorzystujemy komputer. Jeśli niezbyt często, a poza tym nie podłączamy do laptopa monitora czy drukarki, to zakup stacji dokującej może być niepotrzebnym wydatkiem. W innej sytuacji, gdy laptop to nasze narzędzie pracy, do którego musimy podłączać dodatkowe urządzenia, niezbędne do wykonywania codziennych zadań – nie ma co się zastanawiać, stacja dokująca przyda nam się w wielu sytuacjach.
Łatwo więc to sprawdzić i ocenić, czy inwestujemy w stację dokującą, czy może wystarczy uniwersalny replikator.