Najpiękniejsze zakątki Turcji

Nieco tajemnicza i orientalna, a zarazem tak bliska Europejczykom Turcja kusi licznymi atrakcjami i regionami idealnymi dla miłośników wakacyjnego wypoczynku. Dobrze znany Stambuł jest najpopularniejszym celem turystów z Europy, warto jednak odwiedzić inne, wyjątkowe zakątki tego kraju.

Kapadocja i jej atrakcje

Kapadocja, historyczna kraina położona na terenie Anatolii, jest jednym z najwspanialszych cudów natury na świecie. Niezwykłe ukształtowanie terenu oraz fantastyczny, wręcz księżycowy krajobraz stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Rzeźba terenu jest dziełem trzech pobliskich wulkanów, z których najbardziej znanym jest Erciyes.  Tuf wulkaniczny, miękki i wyjątkowo podatny na erozję rodzaj skały osadowej sprawił, że na terenie Kapadocji podziwiać można nie tylko fantastyczne formy skalne, ale również wiele świątyń i domostw wykutych w skale.

Warto pamiętać, że Kapadocja była w dawnych wiekach ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Na jej terenie wyznawcy tej religii szukali schronienia przed prześladowaniami, zaś korzystając z możliwości terenu tworzyli ukryte pod ziemią kościoły i domy. W ten sposób powstały niezwykłe, podziemne miasta, z których najsłynniejszymi stały się Derinkuyu oraz Kamykali.

Troja i legendarny podstęp

To starożytne miasto doskonale jest znane z największego podstępu w dziejach świata. Choć to legenda o koniu trojańskim rozsławiła miasto na całym świecie, jest to również jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych. Jak wynika z badań, istniejące tu niegdyś miasto zniszczone zostało w XIII stuleciu p.n.e. i długo pozostawało ukryte przed ludzkim wzrokiem. Dopiero w XIX wieku ruiny Troi zostały odkryte przez niemieckiego archeologa Schilemana.

Dzięki położeniu na terenie Wybrzeża Egejskiego, tak chętnie odwiedzanego przez turystów, Troja jest jedną z popularniejszych atrakcji w tej części Turcji. Udostępnione do zwiedzania ruiny szybko stały się popularnym celem wycieczek z całego świata. Oprócz odsłoniętych fundamentów dawnych budowli można zobaczyć tu legendarny symbol ? makietę słynnego konia, który odegrał tak ważną rolę w wojnie trojańskiej.

Pełna atrakcji i słońca kraina ? tak może reklamować się Turcja wczasy w tym kraju są jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wypraw i ma je w swej ofercie każde szanujące się biuro podróży. Jednym z organizatorów turystyki zapraszających na egejskie wybrzeża Turcji jest biuro podróży Rainbow Tours, które umożliwia poznanie zarówno Kapadocji, jak i legendarnej Troi.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *