Biżuteria z bursztynu
Polska należy do liderów w sprzedaży bursztynu na świecie. Około 75 procent wyrobów jest produkowana nad Wisłą. Pomimo, że dominujemy w tym sektorze nie jest to interes łatwy do zarządzania. Szczególnie należy uważać na długie terminy płatności, co czasami przyczynia się do zachwiania płynności finansowej. Drugim aspektem jest niewysoka marża na wyroby z bursztynu. Pomimo tych przeciwności rynek w Polsce jest rozwinięty. Świadczą o tym największe targi bursztynu Amberif organizowane w kraju. Spotyka się na nich czołówka światowa, a prym wiodą rodzinni przedsiębiorcy. Sektor ten głównie rozwijany jest w Polsce przez mniejsze firmy, które zatrudniają do 50 pracowników. Z tego wynika, że rynek charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. Bursztyn występuje przede wszystkim w morzach, dlatego największe skupisko firm jest w regionie pomorskim. Obecnie funkcjonuje około 1 tys. podmiotów gospodarczych.
Polskie bursztyny wyróżniają się wśród innych przede wszystkim ciekawym wzornictwem. Jest to związane z dużą konkurencją. Przez cały czas należy tworzyć oryginalne wzory i poszerzać swoją ofertę. W tym celu zatrudniani są projektanci biżuterii, którzy poprzez swoje pomysły zwiększają potencjał tego sektora. Interesujące wzornictwo stanowi tzw. polski styl. Dodatkowo polscy designerzy łączą bursztyn ze srebrem, co wyróżnia polskie wyroby na tle innych.
Rywalizacja o rynki zbytu jest między Polską, a wschodnimi sąsiadami Litwą, Rosją oraz Chinami. Litwa od dawna należy do czołówki, ale oni wyspecjalizowali się w obróbce korali bursztynowych. Z kolei handel Rosji z Unią Europejską jest ograniczony poprzez cła. Chińczycy także są znani z obróbki morskiego kruszcu w postaci figurek religijnych. Są konkurencyjni pod względem ceny jeśli chodzi o masową produkcję. Kraje te należą do potentatów bursztynu na świecie.
Surowiec do produkcji rodzimych wyrobów pozyskiwany jest z Rosji, Ukrainy oraz niewielkie ilości z delty Wisły. Importem bursztynu zajmują się profesjonalne firmy. Ostatnio zmieniło się prawo związane z przywozem kamieni zza wschodniej granicy. Znacznie to ułatwiło prowadzenie interesów w tym sektorze. W związku z czym nie ma przemytu jak dotychczas, albo znacznie się ograniczył.
Bursztyn jest cenionym kamieniem na świecie. Wpływ na to mają jego właściwości fizyczne. Przede wszystkim twardość oraz plastyczność. Cechy te ułatwiają obróbkę przemysłową, a dodatkowo surowiec ten ma szeroką skalę barwną. Jednocześnie jego występowanie w naturze jest duże, co przekłada się wydobycie w skali przemysłowej. Założenie firmy zajmującej się sprzedażą bursztynu nie wymaga koncesji oraz zezwoleń. Pomimo to sektor ten kieruje się swoimi prawami zbytu. Nie jest łatwo zarządzać przedsiębiorstwem, które importuje lub sprzedaje bursztyn. Koszt inwestycji jest ogromny ze względu na infrastrukturę oraz zakup niezbędnych surowców m.in.: bursztynu, złota, srebra. Dodatkowym utrudnieniem jest znalezienie odpowiedniej kadry wykwalifikowanych pracowników. Ludzi znających się na obróbce ww. surowców. Sukcesem w tym sektorze jest jakość wyrobu oraz niepowtarzalne wzornictwo. To są warunki, które powinna spełniać firma, aby nie ponieść porażki biznesowej.
Czytelnicy szukali również:
- korale z bursztynu