Kto może spisać testament?
Testament jest często bardzo sporną kwestią, jednak nim po naszej śmierci stanie się pretekstem do kłótni naszych bliskich, warto się zastanowić kto może w ogóle spisać testament?
Testament może być przede wszystkim spisany przez spadkodawcę. Jest to osoba, która spisuje testament w swoim imieniu, by móc po swojej śmierci rozporządzić swoim majątkiem i rozdzielić go pośród bliskich. Spadkodawca, aby sporządzić samodzielnie lub z pomocą osób trzecich testament musi:
- mieć zdolność do czynności prawnych, czyli być osobą pełnoletnią
- być samodzielna, czyli nie być ubezwłasnowolniona, czyli musi decydować sama o sobie
- być świadoma tego co robi
Testament można sporządzić niezależnie od okoliczności, w każdym wieku i w praktycznie każdym czasie. Nawet tak szczególne warunki jak np. czas wojny, daje nam w świetle prawa możliwość sporządzenia testamentu.
Testament mogą spisać:
- W przypadku testamentu własnoręcznego spadkodawcy, czyli osoby samodzielnie sporządzające testament, własnoręcznie, bez użycia komputera, czy maszyny do pisania
- W przypadku testamentu notarialnego testament sporządza notariusz w obecności spadkodawcy, który podpisuje wraz z notariuszem dokument, po wcześniejszym zapoznaniu się z jego treścią
- W przypadku testamentu allograficznego urzędnik stanu cywilnego, wójt, prezydent miasta, marszałek województwa. Testament jest wtedy dokumentem urzędowym i jest sporządzany w formie protokołu, wraz z podpisami świadków i spadkodawcy oraz urzędnika państwowego.
- W przypadku testamentu wojskowego dowódca oddziału
- W przypadku testamentu podróżnego dowódca statku morskiego pod polską flagą bądź dowódcę statku polskiego z podpisami świadków
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zwyczajnych sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie przewidzieć okoliczności sporządzenia testamentu, jest sporządzenie testamentu osobiście. Po pierwsze taki testament jest w pełnoprawnym dokumentem, jeśli jest sporządzony przez nas osobiście, ma nasz podpis i datę jego sporządzenia. Jeśli nie umiemy sami stworzyć testamentu i nie wiemy jak go spisać, wtedy możemy sporządzić go wraz z notariuszem. Taka pomoc nie jest droga, a będziemy mieć pewność, że nasz dokument nie zaginie i trafi do odpowiednich rąk.
Najlepiej jest powiadomić rodzinę o tym, że taki testament wykonaliśmy i gdzie on jest. To bardzo ułatwi spadkobiercom w wypełnieniu naszej woli. Niezależnie od tego, czy testament jest u notariusza, czy nie warto powiedzieć o nim rodzinie. Testament mogą wykonać za nas wyznaczone osoby trzecie, jeśli np. nie jesteśmy w stanie w wyniku np. choroby napisać testamentu. Wtedy możemy go podyktować w obecności świadków i podpisać, przypomina adwokat Mordzak z toruńskiej kancelarii http://torun-adwokat.com. Jeśli nie będziemy mogli go podpisać trzeba napisać o tym w testamencie jaki jest powód nie podpisania dokumentu. Muszą być za to na nim podpisy świadków oraz miejsce i data napisania napisania. O testamencie warto pomyśleć wcześniej by ułatwić późniejsze załatwianie spraw związanych z rozporządzeniem naszym majątkiem po naszej śmierci.
Myślę, że grunt to spisać testament. Spotykamy się wszyscy z sytuacjami gdzie testamentu brak albo zostaje podważony a wtedy to jużsytuacja wygląda zupełnie inaczej.