Komiks – seria obrazków z dialogiem w dymku
Kilkadziesiąt lat temu kolorowe zeszyty, bo tak nazywano komiksy były atrybutem kapitalizmu i zachodnich cywilizacji. Publikowanie ich wiązało się z cenzurą. Obecnie nikt nie zwraca uwagi o czym się pisze w komiksie. Na obrazkowych publikacjach ma się po prostu zarabiać i tyle. Szczególnie jeśli jest ciekawa fabuła, znani bohaterowie z kreskówek. Nie ma wtedy różnicy w jakim miejscu na świecie się sprzedaje komiksy. Biznes z historyjkami rysunkowymi stanowi niszę, którą można wypełnić zakładając sklep z takim asortymentem. Jest to o tyle dobra opcja, ponieważ duże sieci handlowe ograniczają znacznie ofertę komiksów. Są bardziej nastawione na sprzedaż książek. I tu jest szansa dla naszego biznesu.
Na początku należy znaleźć odpowiednią lokalizację. Sklep stacjonarny powinien się znajdować w ruchliwym miejscu m.in. dworzec, galeria handlowa, pasaż, główne aleje itp. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś zauważy nas. Potem należy załatwić wszystkie formalności związane z zakładaniem działalności, czyli Urząd Miasta, GUS, ZUS, US, bank oraz wyrobić pieczątkę firmową. Następnie zgromadzenie odpowiedniego budżetu. Kwota 28 ? 45 tys. zł jest minimum, które pozwoli na kupno niezbędnego sprzętu, oprogramowania, materiałów handlowych. Znaczna część naszego kapitału będzie przeznaczona na zakup nowego towaru. Ale na tym nie koniec. Ze względu, że sprzedaż komiksów tworzy niszę w sektorze wydawniczym, musimy cały czas elastycznie podchodzić do realiów i przyciągać klienta. Tworząc interes z komiksami należy posiadać wiedzę związaną z obecnymi trendami wydawniczymi. Stanowi to podstawę sklepu hobbistycznego. W Polsce obecnie funkcjonuje osiem wydawnictw, których propozycje można znaleźć na ich stronach internetowych. W ramach poszerzania swojego asortymentu, dobrym rozwiązaniem jest także sprowadzanie interesujących tytułów z USA. Opcja ciekawa, ale wymagająca współpracy z pośrednikiem. W wyniku czego mamy sprawdzony sposób zamawiania i dostarczania komiksów do Polski. Import towarów spoza Unii Europejskiej związane jest także z płaceniem odpraw celnych w agencjach portowych lub na lotniskach. Kolejnym sposobem jest prowadzenie sekcji antykwarycznej. Obszerne zbiory archiwalne, ciekawe wydania sprzed lat podniosą splendor naszej działalności. Będzie to miało duże znaczenia dla kolekcjonerów.
W naszym sklepie nie może zabraknąć profesjonalnego podejścia do klienta oraz realizowania swojego hobby. Usatysfakcjonowani ludzie wracają, a tym bardziej jeśli cena, jakość i obsługa są na wysokim poziomie. Reklama sklepu może być wielopoziomowa. Na początku można zacząć od marketingu szeptanego, potem akcje promocyjne w zaprzyjaźnionych serwisach, wyszukiwarkach internetowych oraz portalach społecznościowych. Przy sprzedaży komiksów należy także szukać dodatkowej działalności. Dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż artbooków, figurek, gadżetów, kart kolekcjonerskich itp. Wtedy jest opcja, że zmniejszenie popytu na komiksy nie doprowadzi do niepowodzenia.
Przykładowe koszty inwestycji
- Kapitał: 28 ? 90 tys. zł
- Marża na jednym komiksie: do 30 procent
- Zwrot inwestycji następuje w ciągu roku
Czytelnicy szukali również:
- plan biznesu komiks