Apetyczna gazeta
Reklama dźwignią handlu, dlatego młodzi biznesmeni z Poznania wymyślili gazetkę na papierowych opakowaniach do wyrobów piekarskich. W stolicy Wielkopolski narodził się pomysł na reklamy i artykuły umieszczane na papierowej torebce do pakowania pieczywa. Był to strzał w dziesiątkę. Zważywszy, że dotąd nikt w Polsce nie opatentował takiego pomysłu. Dwa w jednym zajadasz się wyśmienitym pieczywem z piekarni, a jednocześnie możesz dowiedzieć się czegoś nowego o miejscowych firmach oraz bieżących informacjach dotyczących lokalnego środowiska. Proces opatentowania pomysłu trwał kilka miesięcy. Wymagane były także różnego rodzaju zezwolenia i atesty, ponieważ opakowanie papierowe stanowią integralną część produktu spożywczego. Podczas gromadzenia potrzebnych dokumentów poznańska firma otrzymywała informację dotyczące identycznych gazetek w innych krajach. Tym bardziej była to dobra informacja, że produkt ten funkcjonuje, więc kolej na Wielkopolskę.
Gazetka rozwija się i umieszczane są na niej także przepisy kucharskie, rożnego rodzaju praktyczne rady, sudoku, żarty. Każdy klient może znaleźć interesujące informacje dla siebie. Czasopismo drukowane jest okresowo na terenie Poznania. Jednorazowo drukowane jest około 100 tys. egzemplarzy. Właściciele firmy twierdzą, że taki nakład może dotrzeć do około 300 tys. konsumentów. Rozległy obszar sprzedaży czasopisma, sprawia że reklamaw papierowej gazetce należy do najtańszych, nawet uwzględniając reklamy wirtualne. Wydatek trafienia do pojedynczego odbiorcy to koszt mniejszy niż jeden grosz.
Reakcje firm współpracujących przy tworzeniu nowego produktu były różnorakie. Większa część zauważyła, że jest to innowacyjny sposób sprzedaży wyrobów i wszelkiego rodzaju informacji. Na łamach gazetki reklamują się najróżniejsze instytucje oraz miejscowe firmy. Innowacyjny produkt jest dostępny na terenie Poznania. Cały czas grono zainteresowanych współpracą powiększa się, dlatego pomysłodawcy projektu chcą poszerzyć swój zasięgo nowe miasta m.in. Warszawę, Kraków i Wrocław. Są to duże aglomeracje, gdzie jest wiele pieczywa do zapakowania. Pomysłodawcy papierowej gazetki cały czas udoskonalają swój produkt, dlatego bezustannie się rozwija. Biznes nie powinien osiągnąć poziomu stagnacji, tylko brnąć do przodu i non stop wdrażać nowe rozwiązania.
Miejscowi klienci zainteresowali się niezwykłym czasopismem. Jest to miłe zaskoczenie, a jednocześnie znak że pomysłodawcy dotarli do konsumentów. Niektórzy odbiory zaczęli gromadzić poszczególne wydania gazetki m.in.z przepisami do gotowania i łamigłówkami. Szeroki oddźwięk zapewne jest związany z tym, że czasopismo jest darmowe tak samo jak opakowanie. Wiadomo klient dąży do darmowych informacji, które może przeczytać kupując pieczywo.
Koszt inwestycji
Kapitał: 40-50 tys. zł
Opłata licencyjna przy współpracy: od 10 tys. zł (zależna od wielkości miasta)
Zwrot inwestycji: po ok.12 miesiącach
Rentowność sprzedaży: 40%
Koszt emisji reklamy: od 349 zł netto