Jakie zagrożenia niesie ze sobą zgubienie dowodu?

Dowód osobisty to dokument bardzo ważny w naszym kraju, ponieważ jego zadaniem jest poświadczenie naszej tożsamości. Jest niezbędny w legitymowaniu się i korzystaniu z różnorodnych usług wymagających weryfikacji naszych danych. Właśnie dlatego utrata dowodu osobistego może zwiastować problemy!

Często w mediach możemy usłyszeć o tym, że oszuści wzięli pożyczkę na skradziony dowód lub też posłużył on do skorzystania z jakichś usług, To sytuacja dość powszechna, ale z drugiej strony odbywająca się też przy nieuwadze lub złej woli różnych firm i instytucji, które nie sprawdzają dokładnie dowodów osobistych przedstawianych przez klientów.

Zgubiony dowód może być użyty do:

  • podpisania umowy o pożyczkę pozabankową, w tym także o pożyczkę przez internet
  • zamówienia usług lub produktów
  • zrobienia zakupów na raty
  • zawarcia umowy cywilnoprawnej
  • podpisania umowy handlowej

Jak widać, możliwości wykorzystania skradzionego dowodu osobistego sa bardzo szerokie. Co należy w związku z tym zrobić wtedy, gdy dowód nam zaginie? Tutaj liczy się czas, ponieważ jak najszybciej trzeba będzie zawiadomić odpowiednie instytucje.

Gdzie zgłosić zagubienie dowodu osobistego?

Jeżeli dowód osobisty został zagubiony, w takim przypadku swoje kroki trzeba będzie skierować do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, gdzie wypełnia się stosowny formularz dotyczący zgłoszenia utraty dowodu. Informacje na ten temat będą wówczas przesłane do odpowiedniej bazy.

Z kolei wtedy, gdy dowód został ukradziony, należy udać się na posterunek Policji, gdzie funkcjonariusz będzie mógł przygotować właściwe zaświadczenie. Można następnie udać się z nim do Urzędu Gminy czy Miasta oraz innych instytucji, które wymagają od nas dowodu.

Oczywiście, należy też rozpocząć procedurę wyrobienia nowego dowodu osobistego. Wtedy, gdy stary dowód odnajdzie się, nie należy z niego już korzystać.

Do zaciągania bezpiecznych pożyczek na dowód zaprasza firma GetBucks.com, która działa on-line. Razem z GetBucks.com można otrzymać pieniądze wygodnie i szybko bez wychodzenia z domu!

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *