Jak wygląda praca taksówkarza i ile można zarobić?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu skorzystał z usług taksówkarza. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jak na co dzień wygląda jego praca, czy ma on za zadanie tylko przewożenie pasażerów, a także ile zarabia. Warto więc się przekonać jak aktualnie wygląda sytuacjach i czy jest to opłacalny i wart uwagi zawód.

Jak wygląda praca taksówkarza?

Jak powszechnie wiadomo taksówkarz ma za zadanie przewieźć pasażerów z punktu A do miejsca docelowego. W niektórych przypadkach nie przewozi tylko pasażerów, ale także ich bagaż. Można powiedzieć, że praca taksówkarza nie należy do najłatwiejszych. Taksówki zwykle funkcjonują przez całą dobę, także w święta i różne uroczystości. 

Warto zaznaczyć, że taksówkarze mogą pracować na własną rękę lub jako pracownicy danej korporacji. Osoby, które decydują się na drugą opcję nie muszą się martwić o reklamowanie swojej działalności i przestrzeń związana z marketingiem. Otrzymują oni zlecenia z centrali, dzięki czemu bardzo szybko znajdują nowych klientów. 

Z kolei taksówkarze, którzy zdecydują się na pracę samodzielną, muszą przeznaczyć więcej czasu i energii, aby znaleźć klientów i sprawić, żeby chcieli do nich wracać. 

Co zrobić, aby zostać taksówkarzem?

Wiele osób zastanawia się co należy zrobić, aby zostać taksówkarzem, czy wystarczy jedynie posiadać prawo jazdy i samochód, czy wymagania są znacznie większe. 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że osoba, która chciałaby rozpocząć karierę jako taksówkarz musi mieć ukończone 21 lat. Bardzo ważne jest także posiadanie zaświadczenia o niekaralności i ważnych badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzają brak przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. 

Kolejną kwestią jest zdanie egzaminu z topografii miasta. Ta kwestia może dziwić, ponieważ w obecnych czasach dostępne jest wiele aplikacji umożliwiających łatwe poruszanie się po mieście. Dobry taksówkarz powinien jednak znać rozkład miasta jak najlepiej, aby szybko móc  realizować zlecenia. Powinien on wiedzieć, gdzie w mieście znajdują się najważniejsze punkty takie jak np. szpital, hotele, największe atrakcje, urzędy itd. Kolejną kwestią jest także przejście specjalnego szkolenia dotyczącego transportu drogowego. Podczas kursu zostają także omówione wszelkie zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy, przepisami prawa miejscowego itd. 

Podczas poznawania topografii miasta niezwykle istotne jest także opracowanie różnych tras i skrótów. Dobry taksówkarz powinien przewozić swoich klientów nie jak najbardziej na około, ale skrótem, tak aby zaoszczędzić czas pasażera. Klient może nie skorzystać drugi raz z usług danego przewoźnika jeśli bezie musiał jechać bardzo na około. 

Zarobki taksówkarza 

Zarobki taksówkarza są bardzo zróżnicowane. Z uwagi na koszty ponoszone, aby opłacić działalność, rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo wysoka. Z oczywistych powodów na inne zarobki mogą liczyć taksówkarze pracujący w większych miastach, a na inne ci, którzy pracują w mniejszych miasteczkach. Można powiedzieć, że pracownicy korporacji w Warszawie zarabiają średnio o 1000 zł więcej. Aby się przekonać jaka jest wysokość zarobków taksówkarzy w danym mieście, warto śledzić lokalne fora i strony internetowe. 

Zarobki taksówkarza mogą sięgać w graniach od 6 – 12 tysięcy złotych miesięcznie. Jednak to ile pozostanie w ich portfelach po odtrąceniu kosztów działalności jest sprawą indywidualną i kwota na rękę może sięgać nawet ok 3 tysięcy złotych. 

Dobry taksówkarz

Zawód taksówkarza jest z pewnością trudny i wymagający, jednak przy odpowiednim podejściu może być naprawdę bardzo satysfakcjonujący. Dobry taksówkarz, który zyska zaufanie klientów powinien przede wszystkim być dobrym kierowcą, który potrafi dobrze jeździć, mieć wyczucie, a także być uczciwym i profesjonalnym. 

Warto także posiadać umiejętność nawiązywania dobrych kontaktów z ludźmi. Spędza się z nimi wiele godzin, dlatego umiejętność nawiązania rozmowy jest jak najbardziej mile widziana. Pożądaną cechą charakteru jest także cierpliwość.

Warto zaznaczyć, że praca taksówkarza może się okazać naprawdę ciekawą przygodą. Jeżdżąc po mieście można zapoznać się z jego zakamarkami i ciekawymi miejscami, można także poznać bardzo ciekawe osoby. 

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *