Czy Twoja firma jest bezpieczna w świecie cyfrowych zagrożeń?

W dzisiejszym świecie prowadzenie nowoczesnego biznesu ciężko sobie wyobrazić bez użycia technologii informatycznych. Obecność w sieci, korzystanie z usług IT oraz przetwarzanie dużej ilości danych w formie cyfrowej to codzienność w niemalże każdym przedsiębiorstwie. Oczywiście korzystanie w nowoczesnych rozwiązań daje bardzo dużo korzyści, ale warto pamiętać, że może też stanowić zagrożenie. Aby zapobiegać ryzykownym sytuacjom związanym z cyfryzacją warto wdrożyć sprawdzone systemy zarządzania dotyczące tego obszaru.

Bezpieczeństwo informacji

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na standard ISO 27001, który dotyczy Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Dzięki wdrożeniu tego systemu ograniczamy ryzyko nieuprawnionego dostępu oraz użycia danych. Warto też zauważyć, że system ten kładzie nacisk także na zabezpieczenie informacji przed ich zniszczeniem zarówno w formie fizycznej np. drukowanych dokumentów, jak i cyfrowej np. plików przechowywanych w chmurze.

Zarządzanie usługami IT

Kolejny międzynarodowy standard, który warto znać to ISO/IEC 20000. Dotyczy on zarządzania usługami IT i obejmuje w zasadzie dwie normy:

PN-ISO/IEC 20000-1 – Technika informatyczna – Zarządzanie usługami – Część 1: Specyfikacja, która zawiera wszelkie wymagania, których spełnienie jest warunkiem uzyskania certyfikacji

PN-ISO/IEC 20000-2- Technika informatyczna – Zarządzanie usługami – Część 2: Reguły postępowania, w której można znaleźć uzupełniające rekomendacje opierające się na takich  rozwiązaniach jak Information Technology Infrastructure Library, Microsoft Operations Framework i COBIT.

Aby poznać szczegóły dotyczące wdrażania systemu ISO/IEC 20000 warto skorzystać ze szkolenia przygotowywanego przez jednostkę certyfikacyjną. Na takim kursie uczestnicy poznają wymogi normy oraz praktyczne aspekty jej implementacji. Biorąc udział szkoleniu dotyczącym ISO/IEC 20000 można lepiej zrozumieć normę i proces certyfikacji, a także poznać korzyści z jej wdrożenia w organizacji.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *