Dlaczego warto wykorzystywać technologie RFID?

Technologia RFID coraz bardziej wkracza w nasze codzienne życie. Można się z nią spotkać w większości sklepów wielobranżowych, centrach handlowych, pralniach, magazynach, na stadionach, sklepach internetowych czy w szeroko pojętej logistyce. W tym artykule przedstawimy korzyści wynikające z stosowania technologii radiowej.

Technologia RFID to nic innego jak bezprzewodowa, radiowa identyfikacja tagów RFID, zwanych inaczej znacznikami RFID. Każdy towar, produkt zakupiony w sklepie stacjonarnym czy internetowym posiada swój unikalny tag RFID, który możemy sprawdzić, stosując odpowiedni czytnik RFID. Zastosowanie technologii RFID powoduje, że możemy uzyskać efekt bezdotykowej identyfikacji z odległości do kilku metrów.

Technologicznie identyfikacja radiowa jest traktowana jako następca kodowania kreskowego, ponieważ umożliwia precyzyjny odczyt unikalnego identyfikatora, umieszczonego na produkcie.

czytnik rfid

Jakie są korzyści z zastosowania technologii RFID?

1. Zwiększona ilość informacji o produktach

W porównaniu do kodowania kreskowego, radiowa identyfikacja pozwala na przechowywanie większej ilości informacji o produktach. Znaczniki RFID wyposażone są w kod EPC (adres do bazy danych), a ilość danych w tej bazie ograniczona jest tylko jej pojemnością. Dane o produktach zmieniane są dynamicznie, ponieważ firma może je na bieżąco aktualizować w systemie informatycznym. Do takich danych zalicza się np. informacje o aktualnym miejscu przechowywania produktu.

2. Wykorzystywanie tych samych tagów w całym łańcuchu dostaw

Kody kreskowe często nie dają możliwości wykorzystywania tych samych etykiet w całym łańcuchu dostaw produktu. Wynika to z faktu, że kod kreskowy wykonany jest w innym standardzie. Bezprzewodowa technologia radiowa wykorzystuje powszechnie stosowany kod EPC, który jest standardem dla komunikacji z wykorzystaniem RFID. Z tego powodu etykiety radiowe stosuje się we wszystkich elementach łańcucha dostaw. Natomiast w przypadku kodu kreskowego mamy standard GS1, który jest indywidualnym kodem kreskowym dla produktu.

3. Szybkość odczytu danych

Tagi RFID mogą być odczytywane bez przesuwania towarów w pobliżu czytnika, ponieważ zasięg fal radiowych dla niektórych znaczników pasywnych sięga do kilku metrów. Zastosowanie zaawansowanych algorytmów powoduje, że wiele tagów może być odczytywanych jednocześnie. Przykładem jest tu odczyt wszystkich znaczników na palecie z wieloma produktami.

4. Bezpieczeństwo informacji o produkcie

Informacje zawarte w kodach kreskowych mogą być odczytane przez każdego, kto posiada odpowiedni czytnik kodów kreskowych. Natomiast technologia RFID daje możliwość przechowywania danych o produkcie w systemie informatycznym, do którego dostęp ma jedynie wybrana grupa odbiorców. Dodatkowo, kod EPC identyfikuje osobno każdy produkt, jest znaczenie trudniejszy do podrobienia przez oszustów niż kod kreskowy.

Więcej informacji o RFID na stronie www.aska.com.pl

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *