Własny salon meblowy – Abra

Praca w handlu może przynosić nie tylko stabilne i godziwe zyski, ale również prawdziwą satysfakcję. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czym chcemy handlować, jaka branża jest nam najbliższa i w której możemy się odnaleźć. Jeden z pomysłów na własny biznes to prowadzenie sklepu meblowego. Branża ma przed sobą perspektywy wzrostu, a jednocześnie sprzedaż tego typu produktów może okazać się przyjemna, bo w jakimś sensie spełniamy marzenia innych o piękniejszym i wygodniejszym domu.

Zainwestowane środki mogą zwrócić się w ciągu kilkunastu miesięcy

Nasz kraj to europejski potentat w eksporcie mebli, natomiast rynek wewnętrzny nadal jest w fazie rozwoju. Polacy ciągle wydają na meble znacznie mniej niż ich zachodni sąsiedzi, ale powoli ta różnica się zmniejsza ? dlatego uważa się, że sprzedaż mebli będzie coraz bardziej opłacalna. Zresztą już teraz sklepy meblowe odnotowują zadowalające zyski. Właściciel sklepu może liczyć na szybki zwrot inwestycji, jeśli dobrze zaplanuje swój biznes. Widzą to duże sieci meblowe, które systematycznie zwiększają liczbę swoich sklepów i coraz chętniej wkraczają na rynek małych miast.

Korzystanie z doświadczenia innych i potencjału franczyzy

Samodzielne wejście na rynek sprzedaży mebli jest niełatwe. Konkurencja jest już duża, a wymagania klientów szybko rosną. Sprostanie tym wyzwaniom wymaga znacznych nakładów finansowych i organizacyjnych, co bywa trudne dla pojedynczego przedsiębiorcy. Dla osób, które chciałaby prowadzić własny sklep meblowy, a jednocześnie obawiają się ryzyka z tym związanego, rozwiązaniem jest franczyza. Umożliwia ona wykorzystanie pozycji rynkowej znanej marki sieci sklepów meblowych i całego jej zaplecza organizacyjnego. To znacznie ułatwia pierwsze kroki w tym biznesie i zmniejsza wymagania co do kapitału inwestycyjnego.

Wybór franczyzobiorcy ? ważne jest zebranie informacji
Na rynku działa kilka sieci meblowych, które umożliwiają współpracę na zasadzie franczyzy. Przykładem jest ogólnopolska sieć sklepów meblowych Abra, która posiada prawie 80 sklepów w całej Polsce. Korzystając z systemu franczyzowego sieci Abra, franczyzobiorcy otrzymują pełną informację o najlepiej sprzedających się meblach w innych sklepach tej sieci, dlatego nie muszą zastanawiać się, jakie meble kupić na ekspozycję, i nie ponoszą ryzyka z tego tytułu. Przedsiębiorcy otrzymują też gotowy biznesplan, szkolenia, wsparcie w działaniach promocyjnych, możliwość korzystania z zaplecza magazynowego oraz lepsze ceny zakupu mebli od producentów.

W zamian za wsparcie franczyzodawca oczekuje opłaty wstępnej za przystąpienie do sieci oraz opłaty bieżącej. Przy wyborze franczyzodawcy pamiętajmy, aby sprawdzić jego sytuację finansową, tempo rozwoju firmy w ostatnich latach oraz plany na przyszłość. Bezpieczniej jest nawiązać współpracę ze stabilnie rozwijającą się firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej, która zapewni nam odpowiednie wsparcie. Dokładnie zapoznajmy się również z umową franczyzową. Sprawdźmy, co zapewnia nam franczyzodawca i jakie wymagania stawia swoim partnerom. Warto porozmawiać nie tylko z pracownikami centrali, ale również z franczyzobiorcami, którzy już działają w innych miastach.

Wybór odpowiedniego miejsca na sklep meblowy
Kluczem do sukcesu sklepu meblowego jest nie tylko dobra oferta, ale również jego odpowiednia lokalizacja. Dlatego przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak dobry dojazd środkami komunikacji miejskiej, dostęp do miejsc parkingowych, sąsiedztwo innych sklepów z podobnej branży itd. Optymalny lokal pod sklep meblowy powinien znajdować się na parterze lub mieć windę towarową, która ułatwi transport mebli na piętro. Powierzchnia sklepu natomiast powinna być wystarczająco duża, aby zaprezentować ofertę sklepu i zapewnić klientom komfort poruszania się. Sieci meblowe mają różne wymagania co do minimalnej powierzchni sklepu. W przypadku sieci Abra S.A. powierzchnia ok. 600 m2 jest optymalna.

Liczy się czas dostawy
Obecnie klienci sklepów meblowych zwracają dużą uwagę na czas, w jakim mogą otrzymać meble po ich zakupie. Długi okres oczekiwania nie jest mile widzialny, a szybkość dostawy bywa często kluczowym argumentem przy wyborze danego sklepu meblowego. Dzięki współpracy franczyzowej przedsiębiorca powinien mieć możliwość korzystania bezpośrednio z zaplecza magazynowego franczyzodawcy, aby nie musieć utrzymywać własnego magazynu. Właśnie dlatego przy wyborze sieci franczyzowej warto zwrócić uwagę na to, jakimi magazynami i środkami transportu dysponuje franczyzodawca, jaki gwarantuje czas dostawy i jakie ma stany magazynowe. Klient, który musiał długo czekać na meble, nie będzie zadowolony z zakupu w danym sklepie. W przypadku sieci meblowej Abra, franczyzodawca gwarantuje dostawę mebli z szerokiej oferty nawet w ciągu 24 godzin od zakupu.

Klienci oczekują porady i dodatkowych udogodnień
Sklepy meblowe kuszą klientów nie tylko dobrą ofertą mebli i szybką realizacją zamówienia. Istotne są także akcje promocyjne, dodatkowe nagrody do zakupu oraz gwarancja na meble. Dzięki współpracy z Abrą, właściciel sklepu meblowego może zaoferować klientom również dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość zakupu ratalnego, usługi transportowe, korzystanie z programów lojalnościowych. Warto także pamiętać, że odwiedzający sklep meblowy oczekują od sprzedawcy nie tylko profesjonalnej informacji o meblach znajdujących się w sklepie, ale również porady co do dopasowania ich kolorystyki, doboru odpowiedniego materaca do łóżka, czy też wyboru najlepszego mebla pod kątem potrzeb domowników. Warto poświęcić swój czas na rozmowę z klientami, ponieważ Polacy nadal uważają zakup mebli za duże wydarzenie i podchodzą do niego często emocjonalnie i z pewną obawą.

Środki finansowe potrzebne do otwarcia sklepu meblowego
Koszt otwarcia sklepu meblowego zależy od wielu czynników, m.in. od wybranej przez nas oferty produktowej i jej cen, systemu franczyzowego, stanu technicznego lokalu handlowego i wysokości czynszu. Dlatego kwoty są bardzo różne i wynoszą średnio od 100 tys. do 500 tys. złotych.
W przypadku sklepu franczyzowego sieci Abra jest to wydatek rzędu 150 tys. zł. Kwota ta obejmuje dostosowanie lokalu do standardów sieci, wyposażenie lokalu m.in. w niezbędny sprzęt komputerowy, oznakowanie zewnętrzne i wewnętrzne lokalu. Dzięki współpracy z dużą firmą możemy też skorzystać ze wsparcia marketingowego, które obejmuje m.in. kampanie reklamowe w mediach, katalogi produktowe, reklamę w miejscu sprzedaży czy też stronę internetową. W innym przypadku musimy sami zadbać o reklamę naszego sklepu i przeznaczyć na to dodatkowe środki.

Na jakie przychody może liczyć sklep meblowy
Wartość przychodów jest oczywiście związana z lokalizacją sklepu, potencjałem zakupowym miasta i wielkością konkurencji, jednak największy wpływ ma bezpośrednie zaangażowanie właściciela w proces sprzedaży
Na zwrot z inwestycji może liczyć po ok. 1,5 roku. Tak jest w przypadku sieci Abra.

Autor:

Dorota Placzyńska, Manager ds. Rozwoju Sieci Abra S.A.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • SKLEP ABRA
  • biznes plan sklepu meblowego
  • abra sklep meblowy
  • salon meblowy abra

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. rezydent pisze:

    Sam lubię się przebierać za różne postacie. Jest to dobry sposób na zmianę charakteru przyjęcia, zabawa jest ciekawsza, a nie szablonowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *