Choinki świąteczne – żywe drzewka

Drzewko świąteczne to symbol, który kojarzy się z sezonem zimowym , Bożym Narodzeniem oraz rodziną. To właśnie ta roślina jest najczęściej kupowaną w tym okresie. Popyt nie trwa długo zwykle kilka tygodni pod koniec roku. W związku z czym jest to biznes sezonowy, ale dochodowy.
Na początku warto sprawdzić jaki rodzaj gleby występuje na działce uprawnej. Iglaki najlepiej rosną na glebach IV i V klasy. Do znanych i hodowanych zalicza się przede wszystkim świerk i jodłę. Okres sadzenia drzewek to miesiące wiosenne marzec i kwiecień. Zanim zacznie się ścinać drzewa należy je pielęgnować około 7 lat jeśli kupiliśmy trzyletnie sadzonki. Warto pamiętać, aby podzielić działkę uprawną na mniejsze 7 części i co roku obsadzać jedną część. W wyniku czego będziemy mieli stały dochód co roku, a nie tylko raz na jakiś czas. Podczas uprawiania choinek nie można zapomnieć o ich formowaniu.  Nadaje się im właściwy kształt praktycznie od trzeciego roku wzrostu. Hodowla drzewek jest skazana także na różnego rodzaju niebezpieczeństwa atmosferyczne (mróz, szkodniki, choroby roślin), a także zwierzęta sarny oraz dziki. Ochroną przed zwierzętami jest ogrodzenie plantacji siatką lub płotem. Wystarczy 400 m siatki z wąskimi oczkami. Ten rodzaj zabezpieczenia powinien pomóc ochronić plantację. Na jednym hektarze pola uprawnego można zasadzić około 10 tys. drzewek, co daje mniej więcej 1400 iglaków na każdej z siedmiu części. Każdy plantator liczy się także ze stratami, nieodpowiednimi drzewami do sprzedaży.
Kontrakty i rozmowy z odbiorcami zaczynają się w okresie letnim i trwają do października. Z kolei detaliczni klienci mogą kupować choinki bezpośrednio przed świętami. Plantatorzy mają swoje sposoby, aby pozyskać nabywców. Rozmieszczają najczęściej swoje stoiska w pobliżu osiedli mieszkaniowych, galerii handlowych oraz głównych ulic. Interes z choinkami wymaga czasu, ale pozwala osiągnąć satysfakcję ze sprzedaży.

Przykładowe koszty inwestycji:

 • 1 ha działki: 26 tys. zł
 • sadzonki drzewek (około 10 tys. sztuk): 2,8 tys. zł
 • środki ochrony roślin: 800 zł

Suma: 29,6 tys. zł

Miesięczne koszty

 • transport drzewek: 2,5 tys. zł
 • wydzierżawienie miejsca handlowego: 1,6 tys. zł
 • opłaty: 1,4 tys. zł
 • pensje: 9 tys. zł

Suma: 14,5 tys. zł

Przychody
600 x 55 zł = 33 tys. zł

Dochód
Suma: 18,5 tys. zł


Czytelnicy szukali również:

 • ywe choinki
 • choinki witeczne
 • ile choinek na hektar
 • hodowla choinek

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Treesplant pisze:

  Piękne trzyletnie sadzonki świerka pospolitego, świerka srebrnego i jodły kaukaskiej. Ceny od 0,99 zł darmowy transport oraz pomoc przy zakładaniu plantacji choinkowych. 883 220 715. Pozdrawiamy treesplant.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *