Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Mrówki w ogrodzie bywają dość problematyczne. Kolonię zakłada samica zwana królową, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W jednym gnieździe znajdować się może jednak kilka tysięcy królowych. Na ogół jest ich jednak kilkadziesiąt. Największą grupę mrówek tworzą jednak niepłodne robotnice, które budują mrowisko, bronią go, zajmują się potomstwem czy odpowiadają za gromadzenie pożywienia. Mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, przede wszystkim bogatym w białka i cukry. Są mrówki drapieżne, które jedzą sporo owadów. Chętnie sięgają po rosę miodową. Dlatego też opiekują się owadami, które ją wytwarzają.

Dlaczego mrówki w ogrodzie bywają problemem?

Mrówki przede wszystkim niszczą i zanieczyszczają żywność. Niekiedy uszkadzają drewniane elementy budynków czy architektury ogrodowej, bo zakładają w nich gniazda. Owady te przesuszają ziemię, na skutek drążenia w niej korytarzy i budowania gniazd. Mrówki odrywają korzenie, bulwy i kłącza ważnych roślin. Pośrednio osłabiają roślinność, w tym drzewa i krzewy. W czasie suszy ogryzają one nawet młode pędy wierzchołkowe wielu roślin. Z tego powodu w wielu sytuacjach trzeba się ich z ogrodu po prostu pozbyć. Jak się za to zabrać?

Jak skutecznie zniszczyć mrówki w ogrodzie?

Najprostszym rozwiązaniem jest zalanie gniazda mrówek wrzątkiem lub insektycydem kontaktowym. W przypadku mrówek gmachówek konieczne jest zniszczenie także tzw. gniazd satelickich. W przeciwnym wypadku kolonia zostanie bardzo szybko odbudowana. Czasem jest jednak trudno odnaleźć takie gniazda. Wówczas warto w ogrodzie wyłożyć przynęty ze środkiem owadobójczym, który działa wolniej. Mrówki zanoszą tego typu pokarm do gniazda i karmią nim królowe czy larwy. Co ciekawe, samice, które rodzą się z larw karmionych trutką są potem na ogół bezpłodne. Trutkę na mrówki przygotować można nawet samodzielnie. Wystarczy wymieszać w stosunku wagowym 1:18:7 boraks, wodę i cukier.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu domowymi sposobami?

Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na walkę z mrówkami, które pojawiły się w dużej ilości w ogrodzie. Można tutaj także postawić na walkę z mszycami, które wabią mrówki na dane terytorium. Warto posadzić również kilka roślin, których zapachy mrówki odstraszają. Są tom.in. tymianek, bazylia, mięta oraz dalia. Mrówkom zaszkodzić można także za pomocą mąki kukurydzianej. Wystarczy rozsypać ją na trasach wędrówki tych owadów, które po zjedzeniu mąki pęcznieją i szybko giną.

Prostym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodu jest także wykorzystanie średniej wielkości doniczki wyłożonej trocinami. Trzeba ją położyć na mrowisku i poczekać aż mrówki przeniosą tam swoją siedzibę. Potem można je po prostu przenieść w inne miejsce, z daleka od domu i ogrodu. W tym przypadku owady nie są zabijane, a po prostu transportowane do nowej lokalizacji.

Co ciekawe, mrówki nie przepadają za cynamonem i mieloną kawą. Stosuje się w ich przypadku często także proszek do pieczenia czy sodę. Kiedy mrówek jest bardzo dużo, trzeba na ogół jednak postawić na profesjonalne środki chemiczne, które znaleźć można w każdym sklepie ogrodniczym czy większym supermarkecie. Wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. Preparaty owadobójcze są bardzo skuteczne. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszędzie taką chemię stosować można. Nie należy wykorzystywać jej w pobliżu studni czy innego ujęcia wody. Dodatkowo środki chemiczne mogą uszkodzić rośliny o krótkim okresie wegetacji. Powodują bowiem ich skażenie.

Autor
Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu
Zobacz również: Porządki w ogrodzie na jesień
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *