Nowoczesne auta hybrydowe

Co napędza Twój pojazd? Benzyna i olej napędowy to znane nam tradycyjne paliwa. Jednak coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne samochody napędzane prądem zdobywają sobie swoich fanów.

Typy nowoczesnych samochodów hybrydowych

Istnieją trzy główne typy samochodów hybrydowych:

  1. Pełne hybrydy (FHEV)mogą działać tylko na silniku spalinowym, silniku elektrycznym lub ich kombinacji. Pełna hybryda nie jest podłączana do ładowania, akumulator jest ładowany poprzez uruchomienie silnika spalinowego.
  2. Łagodne hybydymają silnik elektryczny i silnik spalinowy, które zawsze współpracują ze sobą. Nie mogą działać tylko w trybie silnika elektrycznego lub tylko spalinowego — silniki zawsze pracują równolegle.
  3. Hybryda typu plug-in (PHEV),jak sama nazwa wskazuje, wymagają podłączenia do sieci elektrycznej w celu pełnego naładowania akumulatora. Samochody te mogą działać tylko w trybie elektrycznym.

Przykładowe modele możesz zobaczyć tutaj: https://centrumwroclaw.pl/skoda/skoda-emobility/

Jaka jest różnica między hybrydą plug-in, konwencjonalną hybrydą a samochodem elektrycznym?

Samochód elektryczny (EV) wykorzystuje tylko energię elektryczną — zyskuje moc ładowane z gniazdka i może działać tylko wtedy. Pojazdy elektryczne mają silniki elektryczne zamiast silników.

Energia elektryczna ładuje akumulatory pojazdu przez gniazdko z boku lub z przodu pojazdu. Wiele pojazdów hybryd plug-in (PHEV) ma hamowanie regeneracyjne, które umożliwia ładowanie się akumulatorów, gdy samochód hamuje.

Ładowanie za pomocą tradycyjnego domowego gniazdka trwa dłużej niż ładowanie z typowej stacji ładującej. Niektóre pojazdy mogą zostać w pełni naładowane w ciągu zaledwie 15 minut na publicznej stacji ładowania; Pełne naładowanie z gniazdka może zająć około 5 godzin, ze stacji 3,5 godziny.

Punkty ładowania można już spotkać w centrach handlowych, restauracjach, parkach i na lotniskach. Wiele aplikacji mobilnych może służyć do wyszukiwania stacji ładowania w całym kraju.

Ekonomiczność nowoczesnych aut hybrydowych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na żywotność ładowanego akumulatora. Korzystanie z klimatyzacji, radia i reflektorów może przyczynić się do szybszej utraty żywotności baterii. Na zużycie energii mogą mieć nawet wpływ rodzaj drogi, po której się poruszasz czy ukształtowanie terenu. Jeśli wybierasz się w góry, spodziewaj się częstszego ładowania. Jazda w górzystym czy pagórkowatym terenie wymaga więcej pracy niż po płaskiej powierzchni.

Auta hybrydowe plug-in wymagają też tankowania benzyny. Jednak odwiedzin stacji benzynowych jest zwykle mniej niż w przypadku tradycyjnych samochodów napędzanych benzyną czy olejem napędowym. Łączenie źródeł energii pozwala na większy zasięg niż w pojazdach elektrycznych. To jest też cecha, którą samochody te bezpośrednio konkurują z tradycyjnymi hybrydami.

Wiele pojazdów elektrycznych i PHEV osiąga maksymalną prędkość, jaką mogą osiągnąć, korzystając wyłącznie z energii elektrycznej. Prędkości te rosną wraz z rozwojem technologii i zwykle są bliskie 140-150 km na godzinę.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *