Maty i wycieraczki wejściowe: konkretne oszczędności

W czasach, gdy firmy liczą każdy grosz, metody podnoszące efektywność są na wagę złota. Maty i wycieraczki wejściowe pozwalają uzyskać konkretne oszczędności na sprzątaniu. Jakie i dlaczego?

Gdyby ktoś zaproponował wam rabat na 12 proc., wzięlibyście bez wahania. Nic dziwnego. Każdy liczy pieniądze i dba o to, żeby za to, za co zapłacić musi, płacić jak najmniej. Oszczędności można uzyskiwać także wtedy, gdy o obniżce ceny mowy nie ma. Przykładem sprzątanie budynków.

Przekrojowe badanie europejskie

Europejskie Stowarzyszenie Firm Branży Tekstylnej przeprowadziło badania, w których analizowało, o ile konkretnie maty i wycieraczki wejściowe obniżają koszty sprzątania różnych budynków. Przyglądali się szkołom i budynkom mieszkalnym ale także portom lotniczym i galeriom handlowym.

Skąd taki podział? Każde z tych miejsc ma inną charakterystykę, wymaga więc innych działań pozwalających utrzymać je w czystości. Z tego tez powodu oszczędności, które można osiągnąć są różne.

Dlaczego maty pozwalają zmniejszyć wydatki na sprzątanie? Ponieważ zatrzymują brud na zewnątrz. Analizy pokazują, że dzięki nim nawet 80 proc. Tego, co wchodzący mają na podeszwach może zostać poza budynkiem.

Najwięcej zyskają galerie

Najwięcej na wykorzystaniu mat wejściowych zyskać mogą zarządzający centrami handlowymi. W ich przypadku oszczędności mogą sięgnąć nawet 19 proc.

Taki wynik bierze się przede wszystkim z faktu, że w centrach i galeriach handlowych ruch jest duży, ludzie przemieszczają się między poszczególnymi sklepami. Co więcej, ruch jest duży niemal przez cały dzień. Klienci nie rozróżniają między weekendem a standardowym tygodniem pracy.

To nakłada dodatkowe obowiązki na sprzątających. Czystość musi być utrzymywana przez cały czas. Jeśli dużą część brudu można zatrzymać na zewnątrz, na wycieraczkach i matach, pracy jest mniej.

W szkołach sprząta się inaczej

Zupełnie inaczej rzecz ma się ze szkołami. Tam najwięcej dzieje się w godzinach od ósmej rano do czternastej. Ekipy sprzątające wchodzą do akcji wtedy, kiedy budynek opuszczą uczniowie. Raz posprzątana powierzchnia pozostaje czysta aż do następnego ranka.

Z drugiej strony uczniowie przynoszą na butach znacznie więcej brudu niż odwiedzający centra handlowe. To naturalne ? w końcu większość z nich to dzieci. Takie warunki sprawiają, że na sprzątaniu oszczędzić można około 12 proc.

Wszystko zależy od przypadku

Badania objęły także inne miejsca, takie jak budynki mieszkalne i biurowe, a także hale odlotów i przylotów na lotniskach. Tam, gdzie mieszkają ludzie, po zamontowaniu nowoczesnych mat wejściowych wydatki spadają o 18 proc. W dużych portach lotniczych oszczędności sięgają natomiast 13 proc.

Trzeba przy tym pamiętać, że są to wartości średnie. Każde przedsiębiorstwo czy budynek ma swoją własną charakterystykę. Wycieraczki i maty układane przed wejściem muszą być do niej dostosowane. W ten sposób oszczędzić można nawet więcej niż w wymienionych wyżej przypadkach.

Autor artykułu
artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z CWS-Boco

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *