Lokata dynamiczna ? czy to się opłaca?

Nawet 28 procent Polaków decyduje się na oszczędzanie na lokacie. Wśród najczęściej dostępnych lokat ze stałym oprocentowaniem można znaleźć lokaty dynamiczne. Czy warto się nimi interesować?

Lokaty to bezpieczny sposób na pomnażanie zysków. Warto bowiem mieć świadomość, że nie istnieje tutaj ryzyko utraty kapitału, zaś wypracowane odsetki są gwarantowane (jeśli umowa nie zostanie zerwana przed terminem). Chociaż większość banków oferuje lokaty ze stałym oprocentowaniem (co potwierdza m.in. ranking dostępny na stronie https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych), ciekawą opcją są lokaty dynamiczne.

Im dłużej oszczędzasz, tym wyższe oprocentowanie

Lokata dynamiczna to produkt bankowy, którego istotą jest oprocentowanie rosnące wraz z okresem utrzymania lokaty. Każdy kolejny miesiąc zbliża cię do uzyskania wyższych zysków. W praktyce oznacza to jedno: zarabiasz więcej, decydując się na lokatę długoterminową.

Lokata dynamiczna w praktyce

Zasada działania lokaty dynamicznej jest bardzo prosta ? im dłużej oszczędzasz, tym wyższe oprocentowanie.

Załóżmy, że zakładasz 24-miesięczną lokatę dynamiczną z depozytem 10 tys. złotych. Po 6-miesiącach odsetki zostaną naliczone na podstawie oprocentowania kształtującego się na poziomie 1,75%. Gdy lokatę utrzymasz 9 miesięcy, wówczas oprocentowanie nie ulegnie zmianie. Maksymalne oprocentowanie na poziomie 2,25% otrzymasz, gdy utrzymasz lokatę przez 24 miesiące.

Lokata dynamiczna bez utraty odsetek

Zaletą lokaty z dynamicznie zmieniającym się oprocentowaniem jest możliwość zachowania odsetek ? nawet w przypadku wcześniejszej wypłaty depozytu.

Wybierając lokatę Fair Play dostępna w ofercie Idea Banku:

  • w przypadku jej zerwania po czwartym miesiącu, oprocentowanie wyniesie 1,50% i od tej wartości będą naliczane odsetki
  • w przypadku jej zerwania po 6 miesiącu, oprocentowanie wyniesie 1,50% w skali roku
  • w przypadku zerwania depozytu po 13 miesiącach, oprocentowanie wyniesie 1,90% w skali roku, itd.

Szczegółowe informacje dostępne są na https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-fair-play.

Jeśli nie lokata dynamiczna, to jaka?

Chociaż lokata dynamiczna wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem, nie każdemu odpowiada taka opcja. Dlatego warto rozważyć także inne produkty bankowe oferowane na korzystnych warunkach.

Ciekawą propozycją jest m.in. lokata Happy Plus z oprocentowaniem 2,50% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus. Dodatkowym atutem są wysokie kwoty depozytów ? powyżej 10 tys. złotych aż do 100 tys. złotych. Dzięki temu można zyskać dużo więcej w porównaniu z innymi krótkoterminowymi lokatami dostępnymi jedynie dla kwot nieprzekraczających 10 tys. złotych.

Wybierając lokatę i chcąc  zyskać jak najwięcej, warto przeanalizować dostępne rozwiązania. Dobrze jest porównać zysk z lokaty dynamicznej i lokaty ze stałym oprocentowaniem. Czasami ich wysokość jest zbliżona, a nie trzeba zamrażać środków na dłuższy czas ? w przypadku długoterminowych produktów dynamicznych.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *