Konkursy na logo
Organizowanie konkursów to bardzo efektywna metoda pozyskiwania usług i produktów, których firma sama nie może wytworzyć, a są jej niezbędne do działalności i rywalizowania na rynku. Przetargi możemy ogłosić, gdy potrzebujemy podwykonawców, zamawiamy usługę spoza branży, a nawet kiedy zatrudniamy nowego pracownika. Doświadczenie podpowiada, że skoro taka formuła sprawdza się bardzo dobrze na różnych przestrzeniach działalności firmy, warto rozważyć wdrożenie jej także w projektowaniu graficznym. I rzeczywiście, ogłoszenie konkursu stało się ostatnio popularną metodą, dzięki której uzyskujemy nowe logo, tworzymy bardziej nowoczesną stronę www, czy projektujemy opakowanie produktu. Ale ta metoda jest tylko pozornie prosta. Przeprowadzenie konkursu wymaga wyważenia jego cech (np. czas trwania, wartość nagrody) oraz wyboru odpowiedniej formy komunikacji. Ważną rolę gra właściwe wypromowanie konkursu, tak aby dotarł on do możliwie dużej ilości grafików i zainteresował ich, a następnie skuteczna współpraca z osobami, których prace podobają nam się najbardziej. Jak już wspomniałem proces ten jest znacznie trudniejszy, niż się wydaje, dlatego zamieszczam kilka porad o tym, jak skutecznie poprowadzić konkurs dla grafików.
1. Czego potrzebuje Twoja firma? Nim powstanie projekt graficzny, zarząd przedsiębiorstwa zazwyczaj posiada już pewną wizję nowego logo, opakowania, czy strony www. Warto więc wskazać każdy szczegół, który został już został ustalony. Być może wiesz, jakie kolory powinny zostać użyte albo jaki element graficzny (np. słowo lub przedmiot) powinien zostać wykorzystany? Warto też sprecyzować swoje wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać grafika: ma być prosta, czy skomplikowana? Poważna, czy utrzymana w radosnym tonie? Elegancka i spokojna czy zaskakująca i dynamiczna? Każda z tego typu wskazówek będzie stanowić inspirację i nadawać kierunek staraniom artystów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie. Ponadto graficy otrzymają punkt zaczepienia, wokół którego będą tworzyć swoje pomysły (zobacz tutaj, przykład jasnej i wyczerpującej informacji dla grafików). Nawet jeśli chcesz dać twórcom dużą dowolność, nie rezygnuj z umieszczenia choćby paru słów opisujących Twoje wyobrażenia.
2. Jak wypromować mój konkurs? To jedna z najważniejszych części całego procesu. Aby Twój konkurs miał sens, musi napłynąć wiele różnych projektów stworzonych przez jak największą ilość grafików. W tym aspekcie działań dobrze jest zdać się na pomoc specjalistów. Corton.pl jest obecnie największym portalem zrzeszającym społeczność twórców zainteresowanych projektowaniem społecznościowym. Mechanizmy promocyjne wykorzystywane przez Corton, zapewnią dużą liczbę zgłoszeń. Często jest to wyjście nie tylko stosunkowo łatwe i skuteczne, ale też znacznie tańsze od najlepiej nawet opracowanej kampanii. Kiedy już uzyskasz dostęp do społeczności artystów, postaraj się skłonić ich do zainteresowania Twoim projektem. Staraj się ułatwić współpracę (np. poprzez skuteczną komunikację i wysyłanie projektów przez Internet, a nie, jak często się zdarza, poprzez tradycyjną pocztę i fizyczne egzemplarze prac) i wyznacz odpowiednie honorarium.
3. Jak wysoką wyznaczyć nagrodę? Zaproponuj uczciwą wymianę. Pamiętaj, że chcesz pozyskać owoc pracy i talentu innego człowieka ? zaoferuj mu więc godziwe wynagrodzenie. Jeśli zaproponujesz za projekt logo 100 czy 200zł, najprawdopodobniej otrzymasz tylko kilka (jeśli w ogóle) produktów wartych Twojej ceny. Sprawdź, jakie budżety przeznaczają inni przedsiębiorcy, ale weź także pod uwagę artystów i specyficzną formę pozyskania projektu: konkurs. Nagroda powinna być na tyle atrakcyjna, by zainteresować dużą liczbę twórców. Wizerunek Twojego przedsiębiorstwa jest wiele wart, więc nie opłaca się oszczędzać na projektach graficznych.
4. Czy należy ingerować w pracę artystów? Pozwól grafikom tworzyć. Artystów dużego formatu zawsze cechowało przywiązanie do wolności i nonkonformizm. Dając zbyt wiele zaleceń czy wskazówek ograniczasz ich pole do swobodnego wyrażania siebie i korzystania z ich kreatywności. Jeżeli nie pozwolisz na to, by proces tworzenia ?wymknął się Tobie spod kontroli?, uzyskasz co najwyżej przeciętny, niewyróżniający się projekt. A przecież nie to jest Twoim celem. Pozwól więc artystom korzystać w pełni ze swojego potencjału. Wskaż im kierunek, ale pozwól na swobodną interpretację. Tak możesz uzyskać pracę, która będzie wyjątkowa.
5. Jak osiągnąć najlepsze efekty? Utrzymuj kontakt z grafikami. Tak jak wszyscy, artyści lubią otrzymywać informację o efektach swojej pracy. Dlatego nie rezygnuj z wysyłania feedbacku twórcom. Często nadesłana propozycja i oczekiwania firmy różnią się tylko detalami. Tak jak na początku, w końcowej fazie pracy bardzo ważne jest porozumienie między obiema stronami. Nie bój się dzielić z grafikiem swoimi refleksjami nad jego pracą: wskaż co Ci się podoba, a także zasugeruj, co chciałbyś jeszcze dodać lub zmienić. Na platformie Corton istnieje możliwość oceniania i komentowania nadsyłanych prac. To dobra i szybka forma komunikacji między przedsiębiorcą, a grafikiem (zobacz tutaj, jak skutecznie przedsiębiorca komunikował się z grafikami dzięki ocenom i komentarzom). Być może artysta zastosuje się do Twoich wskazówek i dzięki temu stworzy doskonały projekt. Może się też okazać, że grafik odrzuci Twoją propozycję, uzasadniając decyzję np. tym, że całość projektu ucierpi na zamianach (choćby dlatego, że kompozycja, lub spójność grafiki zostanie zaburzona). W takich sytuacjach wykaż się zrozumieniem i zaakceptuj jego pogląd. Bądź co bądź to on jest artystą i znajduje się ?na swoim terenie?, więc przyjmij jego zdanie jako wartościowe i godne uwagi. Dobry grafik będzie chciał stworzyć taki projekt, który jego zdaniem będzie najlepiej spełniał swoją funkcję, a nie tylko zmaterializuje Twoją wizję. Pamiętaj, że najlepsze projekty powstają, gdy uświadomicie sobie, że ?gracie w jednej drużynie? i macie wspólny cel: stworzenie unikatowego projektu.
Im lepiej przygotujesz się do konkursu graficznego, który chcesz ogłosić, tym lepszy efekt końcowy uzyskasz. Ustal i jasno zakomunikuj swoje oczekiwania względem nadsyłanych projektów, zwróć uwagę na te elementy, na których powinny bazować prace. Dołóż starań, by informacja o Twoim konkursie dotarła do jak największej liczby grafików. Za pracę włożoną w wizerunek Twojej firmy zaproponuj odpowiednie wynagrodzenie, wpłynie to również korzystnie na zainteresowanie Twoją ofertą. Staraj się pozostawić grafikom dużo swobody w procesie tworzenia, ale nie bój się wyrażać swoich uwag i sugerować zmian, które pomogą artyście stworzyć projekt doskonale dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Nie wahaj się też sięgnąć po poradę ekspertów. Firma Corton.pl zajmuje się profesjonalnie organizacją konkursów graficznych i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Wspólnie z konsultantem można łatwo zaplanować terminarz i budżet, uzyskać dostęp do dużej ilości grafików oraz efektywnie wykorzystywać gotowe narzędzia do komunikowania się z nimi. Wiedza i doświadczenie konsultantów pozwoli Ci skutecznie i łatwo skorzystać ze specyficznej metody pozyskiwania materiałów graficznych, jaką są konkursy i wesprzeć Cię w zaprojektowaniu najlepszej identyfikacji wizualnej Twojej firmy.