Jak stworzyć własny portal internetowy?

W sieci istnieje obecnie wiele portali internetowych, które z powodzeniem zarabiają na siebie i przynoszą całkiem pokaźne dochody. Dlatego coraz więcej osób marzy o założeniu własnego portalu internetowego i zastanawia się jak to zrobi. Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym są portale internetowe i jakie są rodzaje portali internetowych?

Czym jest portal internetowy?

Portal internetowy to rozbudowana strona internetowa, posiadająca wiele zakładek oraz działów, na której regularnie zamieszczane są informacje określonego typu. Im więcej interaktywnych funkcji znajduje się na danym portalu, tym zazwyczaj jest on ciekawszy i atrakcyjniejszy dla użytkowników. Wiele portali umożliwia użytkownikom założenie własnego konta, komentowanie wpisów, a także jest połączonych z mediami społecznościowymi, a nawet z serwerami pocztowymi.

Najpopularniejsze rodzaje portali internetowych to portale społecznościowe, portale informacyjne, portale ogłoszeniowe, portale rozrywkowe, czy portale produktowe. Każdy z nich spełnia inną rolę dlatego warto przy budowie portalu skonsultować założenia lub wykonać prototypy lub sam userflow by utwierdzić się w przekonaniu że nasze założenia są prawidłowe.

grupy-docelowe-tematyka-portalu-internetowego

Proces tworzenia portalu internetowego

Tworzenie portali internetowych jest bardzo żmudnym i pracochłonnym procesem. Najpierw trzeba bowiem określić tematykę portalu i potencjalną grupę docelową. Potem należy wybrać odpowiednią domenę, która będzie odzwierciedlała zawartość danego portalu, a jednocześnie będzie też w miarę łatwa do pozycjonowania. Następnie trzeba wykupić serwer lub miejsce na serwerze i stworzyć wstępny projekt graficzny portalu.

Jak tworzyć portal internetowych ?

W kolejnym kroku warto zainwestować w dobry skrypt do zarządzania treścią zamieszczoną na portalu oraz zaprojektować wersję mobilną portalu, tak aby użytkownicy telefonów komórkowych mogli również w efektywny sposób z niego korzysta. Gdy już zadba się o kwestie techniczne, pozostaje jeszcze wypełnienie portalu odpowiednią treścią oraz wdrożenie skutecznych działań e-marketingowych.

Skrypty i systemy CMS

Aby wykonać portal należy zdecydować się na rozwiązania dedykowane pisane stricte pod nasze potrzeby (opcja droższa) lub w przypadku mniejszych portali można próbować realizować wdrożenie na popularnym systemie CMS WordPress.

UX – proces budowania makiet

W procesie budowania makiet realizowane są dwa etapy ich projektowania : makiety niższego poziomu tzw low-fi oraz makiety szczegółowe z zaplanowaniem konkretnych funkcjonalności tzw.: makiety hi-fi. Na starcie tego etapu również wprowadzane zostać powinny warsztaty z Klientem na których ustalone zostają cele, konwersje oraz oczekiwania potrzeb Klienta odnośnie docelowych funkcjonalności portalu i końcowych użytkowników.

Prace projektowania użyteczności UX oparte są na iteracjach w których każda wnosi poprawki poprzedniej wersji. Podczas budowy makiet realizowane są wielkości desktop oraz mobile.

UI – tworzenie grafiki portalu internetowego

Tworzenie warstwy wizualnej portalu to przede wszystkim dobór kolorystyki, fontów oraz zdjęć. Opracowanie interakcji oraz czytelności całego interfejsu graficznego odbywa się na tym etapie. Często poprawki makiet są ostatecznie wprowadzane na tym etapie jako korekty końcowe.

jak-stworzyc-portal-zarabiajacy-na-siebie

Jak zaprojektować portal internetowy ?

Przejście przez wszystkie etapy tworzenia i promowania portalu internetowego bywa trudne i często wymaga konsultacji z wieloma specjalistami. Samodzielne tworzenie portalu internetowego może dostarczyć wielu trudności i problemów, dlatego nie każdy jest w stanie zdecydować się na taki krok. Na szczęście na rynku istnieje wiele agencji interaktywnych, które mają duże doświadczenie w tworzeniu i rozwijaniu portali internetowych. Mając dobry pomysł na nowy portal, można przedstawić go pracownikom agencji, którzy wycenią całą usługę stworzenia portalu internetowego od podstaw i przedstawią szczegółowy plan działania. Mając takie fachowe zaplecze, nie trzeba martwić się o techniczne niuanse związane z powstawaniem portalu, czy kwestie marketingowe i można w całości skupić się na treści portalu oraz jego funkcjonalnościach.

tworzenie-portali-internetowych

Tworzenie portalu we współpracy z agencją interaktywną

Wiele agencji oferuje kompleksowe rozwiązania dotyczące projektowania różnego rodzaju stron. Na przykład agencja interaktywna hauerpower.com, która na swojej stronie internetowej umieściła szczegółowy opis skomplikowanego procesu projektowania i tworzenia stron oraz portali www dla różnego rodzaju klientów. Co więcej, na stronie agencji Hauerpower można znaleźć także przykładowe realizacje w formie case study, które dobrze obrazują cały proces współpracy z agencją interaktywną.

Więcej o tworzeniu portali internetowych przeczytasz na stronie https://www.hauerpower.com/tworzenie-i-projektowanie-portali-internetowych.

Testy i optymalizacja końcowa portalu

Warto po wdrożeniu wersji developerskiej portalu sprawdzić parametry techniczne portalu poprzez narzędzia analityczne jak np: gtmetrix czy google page speed. Dzięki nim dowiemy się co wymaga poprawy pod względem jakości technicznej strony oraz czy portal będzie poprawnie renderowany przez Google. Warto również zwrócić uwagę na kwestie optymalizacji SEO oraz technicznej tak by np w obrębie portalu nie powstawały duplikowane nagłówki h1-h3, meta opisy ( metą title i meta description ), źle wykonane linkowanie wewnętrzne które nie będzie poprawnie przekazywać mocy SEO do podstron portalu.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • https://superbiznes eu/jak-stworzyc-wlasny-portal-internetowy/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *