Dlaczego długi wystawiane są na giełdach?
Każdy przedsiębiorca może kiedyś trafić na nieuczciwego kontrahenta, który będzie się ociągał ze spłatą zobowiązań. Nieważne, czy brak spłaty wynika z celowego działania, czy jest efektem faktycznych problemów finansowych, taka sytuacja nie jest komfortowa dla żadnej ze stron. Wierzyciele, którzy prowadzą mikroprzedsiębiorstwo, w szczególny sposób odczuwają brak pieniędzy. Dla innych problemem jest więc pogarszająca się sytuacja finansowa firmy, inni nie mają po prostu czasu ani ochoty, by zajmować się windykacją długów.
Nieefektywne upominanie dłużników, ciągnące się latami procesy windykacyjne to nic przyjemnego… Każdy wolałby ich uniknąć, zwłaszcza jeśli są prostsze sposoby, które nie wymagają dużego zaangażowania. Jednym z takich sposobów jest właśnie sprzedaż długu na internetowej giełdzie wierzytelności. To najlepszy sposób, aby szybko i łatwo odzyskać pieniądze i rozliczyć się ze swoimi dłużnikami.
Czym jest internetowa giełda długów?
Wstawianie długów na giełdzie to doskonały sposób, który pozwala szybko odzyskać należności i uniknąć tradycyjnych procesów windykacyjnych. Internetowa giełda wierzytelności to rejestr gospodarczy, który gromadzi informacje o dłużnikach i pozwala wystawić na sprzedaż prawo należności. Jej działalność reguluje Kodeks cywilny, który zezwala na zmianę wierzyciela lub dłużnika drogą cesji.
Z giełd wierzytelności korzysta wiele kancelarii windykacyjnych, które specjalizują się w odzyskiwaniu należności i bardzo chętnie skupują rozmaite długi. Sprzedaż długu to bardzo kuszące rozwiązanie i duże odciążenie dla przedsiębiorców. Jeśli więc nie masz ochoty zajmować się windykacją lub problemy z dłużnikiem niekorzystnie wpływają na działalność Twojego biznesu, sprzedaj dług! Na giełdzie wierzytelności na pewno znajdzie się kupiec, który szybko rozwiąże Twoje problemy.
Jak działa internetowa giełda długów?
Giełdy długów cieszą ogromną popularnością. Wielu przedsiębiorców woli sprzedać prawo należności, niż tracić czas na nieefektywne działania. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i Ty sprzedał swoje dowolne wierzytelności.
Mogą to być zaległe faktury, nieuregulowane czynsze, weksle, pożyczki lub inne zobowiązania, które możesz udokumentować. Sprzedaż długu zdejmuje z Ciebie obowiązek egzekwowania należności i pozwala szybko odzyskać zaległe pieniądze. Nabywca niemal od razu wykonuje przelew i wypłaca sumę, za jaką kupił dług, przejmuje prawo należności i od tej pory to w jego interesie leży skuteczność dalszej windykacji. Kupujący staje się nowym wierzycielem, a Ty, odzyskujesz swoje pieniądze i unikasz przy tym wysokich kosztów procesu sądowego.
Dlaczego tak wielu przedsiębiorców korzysta z giełdy wierzytelności i wystawia długi na sprzedaż?
Problemy z dłużnikami i niemożność wyegzekwowania zwrotu należności, naraża przedsiębiorstwo na straty. Może to zaszkodzić interesom i niekorzystnie wpłynąć na sytuację finansową firmy. Aby nie tracić czasu na nieefektywne działania, można wszcząć proces windykacyjny drogą sądową, gdyż każda umowa ma moc prawną i pozwala dochodzić zwrotu należności w sądzie.
Proces jest jednak długotrwały, stresujący i dość kosztowny. Niestety, zanim przedsiębiorca odzyska pieniądze, poniesie wysokie koszty i zapomni zapewne, po co w ogóle chodzi do sądu… Nie rozwiąże to problemu, jeśli przedsiębiorca znalazł się w tarapatach finansowych. Dlatego też warto poszukać innej drogi i skorzystać z innych sposobów, które pozwolą uporać się z problemem…
Giełda długów to bardzo skuteczne narzędzie do obsługi finansów, które może przynieść bardzo szybkie efekty. Często problem rozwiązuje się jeszcze zanim dług zostanie sprzedany! Etap poprzedzający wystawienie oferty na giełdzie obejmuje wysłanie do dłużnika ostatecznego wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze sprzedaży należności. To skłania często do skorzystania z ostatniej szansy na ugodowe zakończenie sprawy. Dlaczego?
To bardzo proste! Wystawienie długu na giełdzie wierzytelności wiąże się z publikacją danych dłużnika w publicznym rejestrze, co negatywnie odbija się na wizerunku i może przysporzyć kłopotów w przyszłości. Biznes rządzi się swoimi prawami. Nikt nie chce narażać przedsiębiorstwa na współpracę z nieterminowym, niewypłacalnym partnerem, który ma długi. Dlatego też wielu przedsiębiorców woli uniknąć publikacji danych w rejestrze dłużników i uregulować zaległości. Prawda, że warto skorzystać z giełdy wierzytelności?
Artykuł powstał we współpracy z system3000.pl |