Auto hybrydowe – co warto o nich wiedzieć
Samochody hybrydowe zyskują coraz większą popularność na światowym i polskim rynku samochodowym. W pierwszej połowie 2020 roku stanowiły one aż 12,5 proc nowych pojazdów zakupionych przez Polaków. Ich rosnąca popularność, nie powinna dziwić. Połączenie silnika spalinowego z elektrycznym pozwala na wykorzystanie zalet obu typów napędów. Jak dokładnie działają auta hybrydowe i co warto o nich wiedzieć? Sprawdź w naszym artykule.
Spis Treści
Historia hybrydy
Choć nie każdym o tym wie, pierwsze projekt hybrydy powstał już na samym początku XX wieku, a dokładnie w 1900 roku. Niejaki Ferdynand Porsche zaprojektował szeregową hybrydę z napędem na cztery koła, zaś dwa lata później Knight Neftal wyprodukował, pierwszy hybrydowy samochód wyścigowy. Były to jednak wyjątki.
Prawdziwy przełom nastąpił w 1967 roku, kiedy to American Motors Corporation zaprojektował system odzyskiwania energii z hamowania, który stał się jednym z najważniejszych wynalazków dla współczesnych technologii hybrydowych. Równie ważny wkład w powstanie współczesnych aut hybrydowych miał Victor Wouk, jeden z twórców tranzytowego samochodu elektrycznego, który stworzył napęd hybrydowy z 21-konnym silnikiem elektrycznym.
W 1997 roku trafił do masowej produkcji pierwszy samochód hybrydowy Toyota Prius, pierwsza pełna hybryda mieszana. W pierwszym roku sprzedano 300 egzemplarzy tego modelu, jednak już 3 lata później 19 500 aut. Z czasem na rynek swoje modele hybryd wypuszczały kolejne firmy.
Jak działa auto hybrydowe
Napęd hybrydowy składa się z silnika spalinowego, generatora oraz silnika elektrycznego połączonego z kołami, które łączy specjalna przekładania planetarna. Pełni ona funkcje bezstopniowej skrzyni biegów, która jest sterowana elektronicznie. Zadaniem silnika elektrycznego jest wspierania silnika spalinowego, przede wszystkim podczas ruszania i przyspieszania.
Tak zwane pełen hybrydy mogą startować oraz poruszać się np. po mieście przy ograniczonych prędkościach, jedynie na napędzie elektrycznym.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wynalazku z 1967 roku, czyli odzyskiwanie energii z hamowania, dzięki czemu auta hybrydowe nie muszą być dodatkowo ładowane z zewnętrznego źródła energii.

Rodzaje hybryd
Zależnie jak został skonfigurowany napęd, można wyróżnić kilka typów hybryd.
Napęd hybrydowy równoległy
Jest to tzw. mild hybrid, w takim rozwiązaniu, oba silniki są mechanicznie połączone z kołami, jednak podstawę napędu stanowi silnik spalinowy, zaś elektryczny, który jest dość mały, ma za zadanie jedynie wspomagać jego pracę, np. kiedy trzeba osiągnąć wysokie obroty, między innymi podczas jazdy pod górkę. Samochody o takim napędzie są bardziej wydajne niż zwykłe auta spalinowe i charakteryzują się lepszą dynamiką jazdy, nie można jednak, poruszać się nimi korzystając jedynie z silnika elektrycznego.
Napęd hybrydowy szeregowy
W tym typie silnikiem napędzającym jest napęd elektryczny, zaś silnik elektryczny służy jako źródło energii dla silnika elektrycznego oraz ładowania baterii w sytuacji, kiedy się rozładują. Dzięki temu wydajność silnika jest większa, jednak trzeba liczyć się z tym, że przemiana energii mechanicznej na elektryczną w generatorze, a następnie elektrycznej na mechaniczną w silniku powoduje znaczne straty.
Napęd hybrydowy szeregowo-równoległy
To tak zwana hybryda pełna, łącząca cechy dwóch wcześniej opisanych rozwiązań. Koła samochodów z napędem hybrydowym mieszanym są połączone mechanicznie a silnikiem spalinowym oraz elektrycznym, dzięki czemu można korzystać z napędu obu rodzai silników.
Jest to najbardziej wydajne rozwiązanie.
Auto hybrydowe Plug-In
To kolejna wersja napędu, która jest stosowana w nowoczesnych samochodach hybrydowych. Umożliwia ona ładowanie silnika elektrycznego z zewnętrznego źródła energii, a nie jedynie podczas jazdy. Dzięki temu można pokonywać większe odległości jedynie na samym silniku elektrycznym. Dodatkowo można samemu decydować, z jakiego rodzaju napędu chcemy korzystać w danej sytuacji. Jest to szczególną zaletą przy poruszaniu się po mieście.
Sprawdź szeroką ofertę samochodów hybrydowych i hybryd plug-in firmy Hyundai na https://nawrot.hyundai.pl.