Transport ponadgabarytowy ? co trzeba wiedzieć?

Nie każdy towar można przewieźć łatwo. Przy niektórych ładunkach trzeba spełnić dodatkowe wymogi i zorganizować cały transport nieco inaczej. Mowa tu o transporcie ponadgabarytowym. Jakie obejmuje towary i jakie powinny być przygotowania? Pora przejść do szczegółów.

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Z transportem ponadgabarytowym mamy do czynienia wtedy, gdy przewozimy towary, których wymiary przekraczają normy ustalone dla poruszających się po drogach pojazdów. A normy te to 2,5 metra szerokości, 4 metry wysokości, oraz 42 tony, jeśli chodzi o masę. Z dopuszczalną długością sprawa jest bardziej skomplikowana ? jeśli pojazd ma naczepę, to wynosi ona 16,5 metra, jeśli natomiast jest wyposażony w przyczepę, wzrasta do 18,5 metra.

Transport ponadgabarytowy wymaga nie tylko odpowiednio dostosowanych naczep, jak te zaprezentowane na www.fracht.pl/oferta/rodzaj/transport-ponadgabarytowy, ale i specjalnego pozwolenia. Dlatego najpierw trzeba złożyć określony wniosek do rozpatrzenia w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Możemy na przewóz ładunku ponadnormatywnego uzyskać zezwolenie jednorazowe lub stałe, zachowujące ważność nawet przez dwa lata.

Co przewozi się w transporcie ponadgabarytowym?

Można zapytać, jakie to ładunki przekraczają określone normy? Mogą być one przeróżne, ale najczęściej transport ponadgabarytowy dotyczy ciężkiego sprzętu budowlanego, drogowego czy górniczego, maszyn rolniczych, zbiorników, urządzeń przemysłowych, elementów infrastruktury, takich jak na przykład mostowe przęsła, a w końcu nawet i jachtów czy samolotów.

jak oznaczyć ładunek ponadgabarytowy

kiedy transport jest ponadgabarytowy ?

Transport ponadgabarytowy ? jak się przygotować?

Transport ponadgabarytowy wymaga szczególnych przygotowań. Przede wszystkim trzeba bardzo uważnie ustalić trasę przejazdu, bowiem nie każda droga nadaje się do tego, by przewozić nią takie ładunki. Na niektóre nie wolno wjeżdżać pojazdom, które przekraczają określoną dopuszczalną siłę nacisku na jezdnię. Trzeba więc wybrać trasę tak, aby ominąć takie drogi. Podobnie trzeba uniknąć niskich tuneli, przez które pojazd obładowany ponadnormatywnym ładunkiem mógłby nie przejechać.

Wszystko musi być wcześniej przewidziane, obmyślone i ustalone. Każda nieprzewidziana przeszkoda wymuszałaby postój i poszukiwania objazdu, a co za tym idzie przyczyniłaby się do opóźnienia realizacji zamówienia. Na coś takiego oczywiście nie można pozwolić.

Jak odbywa się transport ponadgabarytowy?

Już sam załadunek i rozładunek towaru jest tu znacznie trudniejszym przedsięwzięciem. Żeby można było to bezproblemowo przeprowadzić, wykorzystuje się niskopodwoziowe naczepy z rampami najazdowymi. Trzeba oczywiście dobrać odpowiednią naczepę do ładunku, różnią się one bowiem ładownością.

Trzeba też zadbać należycie o bezpieczeństwo przewożonego towaru. Część naczep jest w specjalny sposób przystosowana do przewozu ładunku określonego rodzaju. Mają odpowiednio rozmieszczone otwory i inne udogodnienia, które bardzo ułatwiają całą operację. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji takiej wyspecjalizowanej naczepy, to warto przynajmniej wybrać pojazd, który będzie wyposażony w dodatkowe uchwyty, pomagające zabezpieczyć ładunek.

Z zabezpieczeniem chodzi oczywiście o to, żeby przewożony towar się nie zsuwał, ale to nie jedyne, o czym trzeba pamiętać. Warto się też postarać, aby żadne elementy ładunku nie wystawały poza pojazd. Nie zawsze niestety można tego uniknąć. Jeżeli jednak towar już wystaje, trzeba go zgodnie z przepisami oznaczyć.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *