Franczyza w teorii i praktyce

Model franczyzowy biznesu wiąże się z wieloma ułatwieniami. System ten polega na współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami. Korzyścią dla franczyzodawcy jest możliwość czerpania opłat licencyjnych. Franczyzobiorca dostaje w zamian know-how, całościową koncepcję na prowadzenie biznesu, a czasem także wsparcie finansowe na starcie.

Franczyza często wiąże się z wyłącznością terytorialną. Oznacza to, że jeżeli na danym obszarze funkcjonuje już dana marka, raczej nie uda się otworzyć biznesu pod tym samym szyldem. Oprócz braku konkurencji na danym terenie, stałą zasadą jest także brak konkurencji w ramach danej marki. Sieci działają po prostu na identycznych zasadach i stąd też brak np. różnic w cenach między jednym a drugim oddziałem. Ma to też przełożenie na strategię marketingową, wspólną dla całej franczyzy. Jest ona zresztą rozwijana nie przez franczyzodawcę, a przez franczyzobiorcę. To on zarządza reklamą, marketingiem, rozwojem produktów i usług, etc. Ograniczenia wynikają z tego, że oferta musi być jednolita i rozpoznawalna. Ale jest też plus z tego płynący ? jeśli marka zajmuje się sprzedażą jakiegoś towaru, to franczyzodawca zajmuje się zaopatrzeniem.

Decydując się na franczyzę warto sprawdzić, z jaką skalą biznesu mamy do czynienia ? jeśli franczyzodawca oferuje zbyt małą pomoc, inwestycja może nie wypalić. Dobrze też jest sprawdzić warunki umowy franczyzowej, szczególnie w zakresie rozliczania umowy. Koszty nie mogą przekraczać zysków i warto tu liczyć na wsparcie lub rozsądne podejście franczyzodawcy, choćby ze względu na kwestie podatkowe. Liczy się także to, jak bardzo franczyzodawca inwestuje w promocję oraz to, czy marka jest rozpoznawalna oraz czy ma dobrą opinię. Konieczne jest również określenie grupy docelowej i rynku, aby oferowane we franczyzie dobra mogły się sprzedać. Musi być na nie zapotrzebowanie.

tlumaczenia przez internet

Co warto podkreślić, franczyza nie ogranicza się tylko do fast-foodów czy sieci sprzedażowych. Znajdziemy tu też usługi wszelkiego rodzaju, czego przykładem jest marka mTlumaczenia.pl. Pod tą nazwą kryje się sieć biur tłumaczeniowych. Historia najstarszego z nich sięga 1957 roku. Od tamtego czasu przewinęły się przez nie dziesiątki tysięcy dokumentów, a z usług firmy skorzystało ponad 100 tysięcy klientów. W pewnym momencie, chcąc iść z duchem czasu, otwierając się na nowe możliwości, stare biuro tłumaczeniowe zmieniło nazwę. Postawiono też na uruchomienie franczyzy i obecnie marka funkcjonuje w siedmiu miastach. Marka stawia na nowoczesność połączoną z tradycją. Jest też rozpoznawalna w branży, przez co zapewnia renomę, jakiej szukać może biuro, chcące nawiązać z nią współpracę.

W ofercie dla franczyzobiorcy mTlumaczenia.pl znajduje się pełne szkolenie z zarządzania procesem tłumaczeń oraz prowadzenia własnej działalności. Dostaje on też dostęp do materiałów promocyjnych marki oraz zestaw wzorów dokumentów niezbędnych w procesie tłumaczeń. Istotne jest też na pewno wsparcie księgowe i marketingowe, które jest dostępne także w późniejszych niż start etapach współpracy. Franczyzodawca w tym przypadku pomaga też w rekrutacji pracowników i wyposażeniu biura. Oferuje też wyłączność na danym terenie oraz umieszczenie danych biura na stronie firmy. Wymaga przy tym posiadania lokalu w centrum miasta lub gotowości do jego wynajęcia. To na karb franczyzobiorcy spada również konieczność prowadzenia lub założenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie mile widziane jest u współpracownika doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Typowym wymaganiem jest także to, iż franczyzodawca wymaga tu oznakowania lokalu według jego wytycznych.

Oczywiście różnego rodzaju franczyz jest dużo więcej. Ten model biznesowy dostępny jest w wielu branżach ? od małej gastronomii, przez edukację, turystykę, handel, po finanse i bankowość. Wybór branży powinien mieć indywidualny charakter. Na każdym polu możemy bowiem odnieść sukces. Jest jednak jeden warunek, bowiem wbrew pozorom franczyza nie jest łatwym biznesem. Mimo wielu udogodnień trzeba weń włożyć wiele pracy.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • Franczyza teoria i praktyka przykład

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *