Szczupła sylwetka – własny fitness club
Jędrne ciało, zgrabna sylwetka to marzenie wielu osób. Można je zrealizować poprzez systematyczne ćwiczenia. Szczególnie jest to widoczne wśród klientów w klubach fitness. Zima była czasem rozleniwienia, a na wiosnę jest zdecydowanie więcej sił i chęci do uprawiania sportu. Jest to istotne. Lato się zbliża i na plaży powinno się reprezentować pozytywne walory swojego wyglądu.
Zanim zacznie się planować otwarcie biznesu, należy poszukać odpowiedniego miejsca na klub sportowy. Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Bardzo ważna jest także wielkość samego lokalu i ewentualna aranżacja wnętrza. Pomieszczenie musi spełniać określone wymagania budowlane oraz sanitarne. Do głównych rozporządzeń należy właściwy podział klubu na mniejsze sześć lokali. Powinna być część usługowa; szatnia, poczekalnia; pomieszczenie sanitarne dla klientów i personelu; pomieszczenie do magazynowania sprzętu czyszczącego; pomieszczenie do składowania preparatów kosmetycznych jeśli będzie salon spa i ostatnie pomieszczenie na gromadzenie wszelkich odpadów, śmieci. Całość powinna być podłączona do instalacji wodno-kanalizacyjnej, mieć własne ujęcie wody. Dodatkowo wysokość pomieszczeń nie może być mniejsza niż 3,5 metra.
Następnie należy także zaplanować powierzchnię użytkową w klubie. Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu, powinno się ocenić lokalny rynek tzn. zapotrzebowanie klientów, konkurencję oraz zdecydować się na określony profil działalności. Wymienić można kilka: typowa siłowania nastawiona na mężczyzn, zajęcia ruchowe dla kobiet lub oferta dla seniorów i młodzieży. Jeśli chcemy łączyć wszystkie te profile, będzie to profesjonalny klub fitness. Tutaj także istotny jest odpowiedni sprzęt i dzieli się na siedem niezależnych stref.
- Trening areobowy maszyny cardio (rowerki, bieżnie, steppery)
- Trening obwodowy do wszystkich grup mięśniowych
- Trening siłowy: maszyny do właściwych partii mięśniowych
- Obszar wolnych ciężarów: hantle, sztangi
- Stretching: maty, materace, piłki
- Obszar ćwiczeń grupowych: step, TBC, salsa, joga, pilates
- Obszar ćwiczeń indywidualnych lub regeneracji sił
W dalszej kolejności powinno się zatrudnić doświadczony personel. Ludzie pracujący w klubie muszą nie tylko posiadać umiejętności, kursy instruktorskie, znajomość anatomii człowieka, ale także mieć właściwy kontakt z klientami. Tylko w ten sposób, poprzez miłe spędzenie czasu z instruktorami jest szansa na nowych członków klubu. Istotny w tym biznesie jest także wizerunek. Koniecznie musimy zatrudnić recepcjonistkę z kwalifikacjami. To właśnie ona ma pierwszy i najważniejszy kontakt z ludźmi. Jej wiedza i profesjonalna obsługa przyczynią się także do osiągnięcia sukcesu.
W ostatniej fazie musimy zadbać o dobrą reklamę. Najlepiej zacząć od ogłoszeń w lokalnej prasie, internecie, roznosić ulotki i plakaty. Dobrym sposobem są także akcje promocyjne, podczas których można bezpłatnie brać udział w zajęciach, konsultować się z trenerami. Ludzi zachęca się także poprzez organizację spotkań tematycznych ze znanymi sportowcami. To są możliwości aktywizowania nowych klientów. Stałych bywalców z kolei zaciekawią programy lojalnościowe, rabaty na usługi oraz karnety.
Przykładowy koszt inwestycji
- Kapitał: od 95 tys. zł
- Przychód miesięczny z karnetów: 21 tys. zł, (210 m?, 210 członków klubu)
- Przychód miesięczny ze sprzedaży dodatkowej i usług
(napoje, odżywki, sauna, solarium, masaże) : 5 tys. zł
- Zwrot kapitału następuje w ciągu dwóch lat
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan fitness club
- chomikuj fitness
- fitness club biznes plan
- BIZNES PLAN FITNESS KLUB