Skąd wziął się zwyczaj palenia cygara?

Cygara, a raczej zwyczaj ich palenia, przyszedł do Europy z Hiszpanii. Początkowo najbardziej popularne były cygara hiszpańskie, jednak wraz z nadejściem zapotrzebowania na produkty wyższej jakości, cygara kubańskie zyskały na popularności.

Palenie cygar z czasem stało się tak popularne, że pojawiły się w pociągach wagony dla palących. Uważa się, że załoga Kolumba odkryła cygara, gdy mieszkańcy Kuby palili uproszczoną ich formę podczas ceremonii religijnych. Na początku surowce były przywożone z Kuby i zwijane w Hiszpanii, jednak w 1821 roku Kuba zaczęła własną produkcję cygar zgodnie z pozwoleniem króla Hiszpanii. W 1960 roku, gdy Amerykanie odkryli szkodliwość palenia, nałożone zostało embargo na Kubę, które zakazało przywożenia dóbr z Kuby do Stanów Zjednoczonych.

Cygara są zbudowane ze stopy, korpusu i głowy, przy czym głową nazywa się część trzymaną w ustach, a stopą element podpalany. W cygarach produkowanych ręcznie, nie maszynowo, występuje jeszcze kapturek, który jest odcinany przed zapaleniem. Kapturek ma za zadanie uniemożliwienie rozwijania się korpusu.

W środku cygaro składa się z wkładki, zawijacza i pokrywy (owijacza). Wkładką jest mieszanka liści stanowiąca o smaku i mocy cygara, zawijaczem liść trzymający wkładkę w całości i nadający cygaru kształt. Pokrywą jest liść specjalnie wybrany w celu nadania cygaru odpowiedniego wyglądu. Ma nieznaczny wpływ na smak i moc cygara.

cygaro specjalnie zwijane

Tytonie wkładkowe są dobierane do rodzaju cygara. Tytonie wkładkowe dzielą się na seco (łagodny charakter, otrzymywane z liści rosnących przy ziemi), volado (średnio mocne, otrzymywane z pośrodkowych liści tytoniu) i ligero (tłuste, mocne i intensywne, otrzymywane z liści rosnących na szczytach roślin).

Cygara podczas palenia wiele razy zmieniają swój smak. Długość cygara wpływa na smak Uważa się, że cygaro powinno przynajmniej 3 razy zmienić smak podczas palenia. Cygara, które nie zmieniają smaku są określane jako nudne. Smak cygara jest w dużej mierze zależny od średnicy ? im węższe jest cygaro, tym bardziej wyraźny smak.

Osobę produkującą cygara nazywa się torcedore. Cygara są podzielone na dwie kategorie, w zależności od ich kształtu ? parejo, charakteryzujące się cylindrycznym kształtem z płaską lub półkolistą głową, oraz figurado o zmiennym kształcie i średnicy. Parejo może być wykonywane nawet maszynowo, natomiast figurado są wykonywane przez najlepszych torcedore. Dym cygarowy jest uznawany za nieprzyjemny nawet przez niejednego palacza, a poza nieprzyjemnym zapachem jest on też bardzo szkodliwy. Cygara nie są tak uzależniające, jak papierosy, jednak są także bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Konsultacja merytoryczna : trafikacorner.pl

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *