Rum – trunek rosnący na popularności
Przyjemne doznania. To właśnie one powinny być jednym z celów naszego życia. Zdobywać możemy je na wiele różnych sposobów, ale w gonitwie dnia codziennego nie zapominajmy również o rozkoszy, którą może dać nam wyśmienity, wysokiej jakości rum. Dobry rum to alkohol, którego smaku nigdy nie zapomnimy, a wręcz chętnie będziemy w przyszłości do niego wracać. Zastanawiasz się, z czego robi się rum? Jego głównym składnikiem jest sok lub koncentrat soku z trzciny cukrowej (lub melasa). Rum jest alkoholem o ciekawej historii, dlatego warto zapoznać się z kilkoma informacjami na jego temat.
Jak pić rum i jaki rum pić, czyli o tym jak stać się profesjonalistą
Rum jest wysokoprocentowym alkoholem charakteryzującym się wysoką kulturą smakowania. Starsze odmiany rumu (czyli dłużej leżakujące) podawane mogą być solo. Otrzymywany przez nas wówczas rum ma wyrazisty smak i pozostawia na języku swoje główne nuty smakowe. Do najdelikatniejszych odmian należy oczywiście rum biały (jego okres leżakowania jest zwyczajowo najkrótszy, jednak zdarzają się odmiany dłużej leżakujące, które następnie ulegają filtracji). Najpopularniejszym jego przykładem (w Polsce) jest rum Havana Club. Wartym uwagi jest także Bacardi Rum o charakterystycznym smaku.
Na uwagę zasługują również złote rumy, czyli alkohole o barwach bursztynowej i brązowej. Okres ich leżakowania jest bardzo różny, dlatego też intensywność smaku może być odmienna. Wybierając rum np. na prezent, postawmy na Dictador Rum, czyli markę z długą historią i ciekawym posmakiem. Dla fanów korzennych smaków, dobrym wyborem będzie również Zacapa Rum produkowany w słonecznej Gwatemali. Do rumów w kolorze bursztynu zaliczyć możemy ponadto Rum Brugal, czyli mieszankę rumów o różnym okresie leżakowania (od 2 do 5 lat). Z ich połączenia powstaje ciekawa kompozycja smakowa, która zadowoli największych koneserów.
Czarny rum również stanowi nie lada gratkę dla koneserów. Najczęściej otrzymywany jest on poprzez dodanie do rumu odpowiednich barwników, ale część z rumów uzyskuje tego typu barwę w wyniku bardzo długiego leżakowania w beczkach. Fani czarnego rumu poszukiwać mogą go np. pod marką Bacardi.
Z czym pić rum, czyli odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie
Jak już wcześniej zostało wspomniane, rum jest trunkiem, który możemy zarówno pić solo, jak i w towarzystwie różnego typu dodatków. Do tworzenia drinków zazwyczaj używamy rumu białego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by poeksperymentować również z innymi jego odmianami.
Jeżeli wybierzemy jako naszego towarzysza rum, drinki będą praktycznie tworzyły się same. Biały rum połączyć możemy zarówno z orzeźwiającą limonką i miętą, jak i aromatycznym miodem. Rum, podobnie jak inne alkohole wysokoprocentowe, możemy łączyć z sokami i likierami. Efekt ostateczny zależny jest wyłącznie od naszych preferencji smakowych oraz dostępności dodatków.
Więcej informacji o rumach uzyskacie również na : https://rumlovefestiwal.com/pl/ oraz https://blackbeard.store/