Brother historia firmy

Marka Brother jest stosunkowo nowa na polskim rynku, bo obecna jest dopiero od 15 lat. Jednak początki firmy oraz jej tradycje sięgają znacznie dalej. Dlaczego jest to firma warta uwagi? Nie tylko produkty, jakie oferuje, zasługują na uznanie, ale warto również wspomnieć o jej historii, która była wyjątkowa. Znana nam marka początkowo wcale nie produkowała drukarek, a zupełnie inne urządzenia.

Wszystko zaczęło się od maszyny do szycia

Pierwsza wzmianka o firmie Brother pojawiła się już w 1908 roku. Pierwotnie firma funkcjonowała pod nazwą Yasui Sewing Machine Co, która nawiązywała do jego twórcy – Kanekichi Yasui. Firma została założona w japońskim mieście Nagoya i początkowo jej założyciel zajmował się naprawą maszyn do szycia oraz produkcją części zamiennych do tych urządzeń. Oferta usług Yasui Sewing Machine była niezmienna aż do 1925 roku, kiedy to właściciel firmy oddał ją najstarszemu z 9 synów, Masayoshi. Ten zmienił nazwę firmy na Yasui Brothers’ Sewing Machine Co i postawił na jej rozwój poprzez stworzenie maszyn do szycia o lepszych parametrach niż te sprowadzane z zagranicy. W 1928 roku Masayoshi wraz z braćmi opracowali swoją pierwszą maszynę do szycia. Była ona przeznaczona do szycia kapeluszy ze słomy. Rok 1928 rozpoczął ogromny rozwój firmy, której produkty funkcjonowały pod marką Brother. W 1932 roku firma wyprodukowała pierwszą domową maszynę do szycia, która szybko zyskała na popularności. Nowa maszyna do szycia była importowana nawet do Chin. W 1934 roku dokonano kolejnej zmiany w nazwie firmy, która brzmiała Ippon Sewing Machine Manufacturing Co. 

Rozwój firmy Brother po wojnie

Po zakończonej wojnie nastąpił gwałtowny rozwój firmy Ippon Sewing Machine Manufacturing, a wszystko ze względu na możliwość ekspansji na rynki zagraniczne. W latach 50 firma znacznie poszerzyła swoją ofertę, która zwierała również maszyny dziewiarskie, wentylatory, żelazka oraz różne domowe urządzenia elektryczne. Rok 1954 jest znaczącym czasem dla firmy, ponieważ otworzony został pierwszy oddział w USA, w Nowym Jorku. Kilka lat później kolejne oddziały firmy powstały w Dublinie oraz Irlandii. Ponadto po wojnie firma Brother zaczęła rozszerzać swoją działalność o kraje europejskie i tam również zlokalizowała swoje siedziby. Szybka ekspansja przyczyniła się do decyzji o utworzeniu zagranicznej spółki handlowej Brother International Corporation.

Działalność firmy Brother, jaka znana jest obecnie, rozpoczęła się w latach 60. Wtedy to doszło do współpracy firmy Brother z Centronics i rozpoczęcia działalności na rynku biurowym. W 1971 roku pod marką Brother wyprodukowano pierwszą drukarkę matrycową, o dużej szybkości. Był to też początek ukierunkowania działalności firmy właśnie na ten sprzęt elektryczny. Ponadto w kolejnych latach Brother produkuje elektryczną maszynę do szycia, do pisania, akumulatorową drukarkę osobistą oraz w końcu popularne obecnie drukarki laserowe.

Marka Brother dzisiaj

Obecnie oprócz drukarek firma Brother jest pionierem w produkcji i dystrybucji skanerów, faksów oraz biurowych i domowych urządzeń wielofunkcyjnych. Ponadto warto podkreślić, że obecna oferta to również tusze Brother, dostosowane do różnych urządzeń tej marki. Oczywiście to nie wszystko, co oferuje klientom firma Brother Industries. Do urządzeń, które produkuje Brother, zalicza się również drukarki do etykiet i znaczników RFID, drukarki atramentowe, laserowe, termiczne oraz LED. Produkty firmy Brother znajdują się niemalże w każdej firmie i pozwalają na ułatwienie codziennych biurowych obowiązków.

Brother Industries obecnie należy do jednej z najpotężniejszych korporacji na świecie. Zatrudnia ponad 38 000 osób, a swoje produkty oferuje w 44 państwach. Ponadto posiada 17 zakładów produkcyjnych rozmieszczonych w różnych krajach. Firma Brother stawia na ciągły rozwój i doskonalenie, dlatego ich produkty oparte są o najnowszą technologię, która wpływa na funkcjonalność urządzeń zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *