Prywatny tartak – obróbka drewna
Drewno od wieków było surowcem, z którego wytwarzało się wiele przydatnych rzeczy. Kiedyś dominowały figurki, sztućce, ołtarze kościelne. Z kolei dziś drewno wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji mebli, drzwi, paneli, budowy domów. Zastosowań jest wiele w zależności od zapotrzebowania klientów. Polska nie należy do potentatów pod względem zalesienia. Znaczne skupiska leśne są na Mazurach, Podlasiu i Lubuskim. Najwięcej lasów występuje na terenie Skandynawii, stanowią ponad 50% powierzchni poszczególnych krajów.
Rozwiązaniem na biznes jest własny tartak. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, ponieważ należy brać pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze czy lokalizacja naszego tartaku będzie odpowiednia, bliskość lasów, zakładu energetycznego, który dostarczy wystarczająco prądu. Sąsiedztwo lasów obniża znacznie koszty transportu surowca. Następnie pozyskiwanie drewna odbywa się według ustalonych przez Lasy Państwowe przydziałów. Dość często właściciele tartaków uczestniczą w aukcjach lub kupują drewno od prywatnych osób. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest różnej jakości i nie zawsze nadaje się do masowej produkcji. Czasami ścinka w nieodpowiednim czasie może spowodować, że drzewo będzie za miękkie. Lasy liściaste wykorzystywane są do produkcji mebli, parkietów. Z kolei drzewo iglaste często ma zastosowanie w budownictwie.
Ścięte drewno nie może długo czekać na obróbkę, ponieważ robi się wilgotne i powstają na nim grzyby. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie przerobienie i sprzedaż do klienta. W Skandynawii rozwiązano ten problem przy pomocy rzek i jezior, gdzie woda konserwuje surowiec. Poznanie wszelkich tajników obróbki, cięcia, doboru jakości drewna można nauczyć się na uczelniach. Nic jednak nie zastąpi praktyki podczas pracy w tartaku. Połączenie doświadczenia z teorią pozwoli na profesjonalne prowadzenie własnego tartaku.
Przykładowe koszty inwestycji:
- używany tartak: 16 tys. zł
- pomieszczenie na urządzenia: 7 tys. zł
- pomieszczenie socjalne: 6 tys. zł
- wózek widłowy: 9 tys. zł
Suma: 38 tys. zł
Miesięczne koszty:
- pensje pracowników: 3,5 tys. zł
- media: 1,8 tys. zł
- zakup 180 m? drewna x 400 zł = 72 tys. zł
Suma: 77,3 tys. zł
Przychody:
- 180 m? drewna x 0,6 m? tarcicy x 850 zł = 91, 8 tys. zł
Dochód: 14,5 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan tartak
- tartak biznes plan
- własny tartak
- przykładowy biznes plan tartaku