Papierowy marketing – dlaczego warto inwestować w drukowane materiały promocyjne dla firmy?

Do niedawna promocja firmy kojarzyła nam się z młodymi osobami wręczającymi nam do ręki ulotkę, ewentualnie z plakatami w rozmaitym rozmiarze. Obecnie bardzo wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto inwestować w tradycyjne ulotki czy też plakaty, podczas gdy mamy do dyspozycji ogłoszenia na platformach społecznościowych oraz marketing internetowy.

Wiele osób zastanawia się nad wpływem drukowania tego typu materiałów na środowisko. Choć mogłoby się wydawać, że drukowane materiały promocyjne w najbliższym czasie zostaną wyparte przez reklamy cyfrowe, wiele firm nadal decyduje się na ten tradycyjny sposób autopromocji. Okazuje się, że jest to słuszna decyzja! Drukowane materiały promocyjne mają wiele zalet, których brakuje ich internetowym odpowiednikom. Obecnie możliwy jest wydruk na papierze z recyklingu, co pomaga chronić środowisko i cieszyć się efektami papierowego marketingu.

Powszechnie uważa się, że dostęp do Internetu mają obecnie wszyscy. To stwierdzenie jest coraz bardziej zgodne z rzeczywistością, niemniej jednak wciąż jest bardzo duża grupa osób, która z Internetu korzysta sporadyczniea nawet wcale. Zaliczają się do niej zazwyczaj osoby starsze. Ograniczając nasze akcje promocyjne tylko do reklam internetowych, odcinamy się od potencjalnych klientów w grupie seniorów, którzy cenią sobie materiały, które można mieć zawsze pod ręką, schować „na później” lub podarować komuś bliskiemu, kto byłby zainteresowany skorzystaniem z usługi. Ulotki lub ogłoszenia, zwłaszcza ciekawie zaprojektowane mogą przyciągnąć uwagę niezależnie od tego, czy ktoś korzysta z Internetu, czy nie.

Uwaga klienta

Drukowane materiały promocyjne to nie tylko kolorowy tekst – to także różnorodność faktur papieru, dowolność w wyborze rozmiaru, grubości i tekstury. Osoba, której wręczana jest ulotka ma możliwość interakcji z reklamą, która jest nieco bardziej zobowiązująca, niż w przypadku reklamy Internetowej, na którą klikamy zarówno po to, aby ją zamknąć lub przejść do jej treści. Interesującą nas papierową ulotkę zwykle składamy i chowamy do kieszeni lub portfela. Taka, która nie przypadnie nam do gustu najczęściej ląduje w koszu. Zanim jednak podejmiemy decyzję, z ciekawością czytamy jej zawartość. Papierowy materiał może zagwarantować uwagę klienta, której nie przyciągnie płaski banner na stronie internetowej.

Większe pole do popisu

Promocja firmy w postaci dystrybucji ulotek wiąże się nie tylko z przekazaniem kartki papieru potencjalnemu klientowi, ale również z kontaktem interpersonalnym, często zamianą kilku słów. Do papierowego materiału promocyjnego można dołączyć niewielki upominek, gadżet – może to być cukierek, próbka zapachu lub kupon rabatowy, co dodatkowo zachęci do skorzystania z usługi. Opcji jest wiele, a efekt końcowy będzie namacalny, co w przypadku reklamy internetowej jest niemożliwe do osiągnięcia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przekazywania wizytówek. Zwykle jest to poprzedzone rozmową, która może mieć pozytywny wpływ na odbiór naszej działalności co może przełożyć się na późniejszą skłonność potencjalnego klienta do skorzystania z oferowanych przez nas produktów lub usług. Ponadto, wizytówka od zawsze kojarzy się z profesjonalizmem.

Lokalny rozgłos

Promocja papierowa w formie plakatów i banerów to doskonały sposób na uzyskanie rozgłosu w najbliższej okolicy. Ciekawie wykonane materiały wizualne mogą bardzo dobrze wpłynąć na rozpoznawalność firmy w mniejszym, lokalnym gronie. Ma to duże znaczenie dla budowania wizerunku działalności. Klient może bardzo łatwo skojarzyć sobie usługę z banerem lub plakatem. Co ważne, tego typu materiały mogą być umieszczone w miejscach często uczęszczanych przez potencjalnych nabywców naszych usług – to może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Plakat umieszczony w odpowiednim miejscu może zostać zapamiętany przez klienta, co sprawi, że, gdy będzie potrzebował danej usługi, skontaktuje się właśnie z naszą firmą – „firmą z plakatu”.

Choć mogłoby się wydawać, że reklamy internetowe na dobre zdominują papierowe materiały promocyjne, jest wiele aspektów, w których im nie dorównują. Przedsiębiorca, którego celem jest dotarcie do jak największego grona odbiorców nie powinien rezygnować z drukowanego marketingu. Jest to sposób na zwrócenie uwagi potencjalnego klienta w sposób bardziej bezpośredni, trwały i kreatywny.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez Drukarnia Ksero A0 specjalizującą się w druku wielkoformatowym.
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *