Kuchnia węgierska dla początkujących
Kuchnia węgierska wyróżnia się na tle innych, dzięki temu jest znana i ceniona w całej Europie i nie tylko. Ostre smaki, sos pomidorowy i gęste zupy ? to kwintesencja węgierskiego stylu. Oto krótkie wprowadzenie do podstaw węgierskiej kuchni dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tego typu dań. Dowiecie się z tego artykułu, czego się spodziewać.
Najsłynniejsze węgierskie potrawy to przede wszystkim różnego rodzaju gulasze, zupy rybne, mięsne potrawki i dania wykorzystujące obficie paprykę i pomidory. Na całym świecie ceni się także wyborny węgierski alkohol ? wina węgierskie standardem nie odbiegają od włoskich, czy też francuskich. Sztuka kulinarna Węgier słynie z bogactwa smaków i różnorodności wybieranych dodatków i przypraw.
Podstawą dań jest najczęściej papryka ? stanowi bazę do zup, gulaszów i sosów oraz potraw takich, jak leczo. Węgrzy znają ponad tysiąc różnych odmian papryki jako warzywa i przyprawy. Oprócz tego w kuchni węgierskiej używa się dużej ilości wołowiny, cielęciny cebuli oraz pomidorów. Istnieje także wiele węgierskich przepisów na kluski, knedle i zacierki z przyprawami. Przykładowo bardzo popularne w Polsce placki po węgiersku (http://www.codogara.pl/4575/przepis-na-placki-po-wegiersku/) przyrządzane są na kilka sposobów.
Tradycyjne gulasze węgierskie przyrządza się poprzez duszenie obsmażonego mięsa w gęstym sosie z warzywami takimi jak papryka, ziemniaki i cebula. Śniadania Węgrów to zazwyczaj pieczywo w duecie z wędlinami wraz z mocną kawą po turecku. Nie sposób nie wspomnieć również o pysznych deserach ? bezkonkurencyjną propozycją z tej kategorii jest tort Dobosa. Jest to biszkopt przełożony masą orzechowo-czekoladową udekorowany szklaną glazurą. Oprócz tego Węgrzy uwielbiają także ruloniki z ciasta nadziewane białym serem, rodzynkami, owocami i bakaliami ? retes.
Przepis na prawdziwie węgierski gulasz
Składniki:
– 300 gram wołowiny
– 200 gram polędwicy
– 2 średnie cebule
– 2 papryki
– 2 pomidory
– 2 szklanki wody
– 2 łyżki papryki słodkiej sproszkowanej
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki smalcu
– ? łyżeczki ostrej papryki
Przygotowanie:
Kroimy mięso w kostkę. Tak samo cebulkę. Nagrzewamy rondel z 1 łyżką smalcu i wrzucamy masło do podsmażenia. Po 2-3 minutach wyciągamy mięso, dodajemy cebulę i drugą łyżkę smalcu, smażymy ją na złoto. Kiedy cebula jest gotowa, zdejmujemy ją z ognia. Dodajemy paprykę, mieszamy ją, po czym znów stawiamy na ogniu i powoli podgrzewamy. Dodajemy czosnek, wlewamy wodę i mieszamy całość, po czym wrzucamy do środka mięso. Dusimy je na wolnym ogniu przez godzinę, aż mięso zmięknie. W międzyczasie kroimy warzywa. Po upływie godziny dorzucamy warzywa do wody z mięsem i dusimy dalej. Kiedy warzywa zmiękną, a wywar przemieni się w gęsty sos, doprawiamy gulasz i gotujemy jeszcze przez 15 minut.