Jak sfinansować zakup auta dla firmy jednoosobowej?

Przedsiębiorcy poszukują na potrzeby działalności gospodarczej aut, które będą posiadały odpowiednie parametry, ale jednocześnie będą tanie w zakupie. Czy jednak nabycie najtańszego samochodu to dobra decyzja?

Tani, używany, kilkuletni samochód z wysokim przebiegiem i standardowym silnikiem spalinowym może okazać się droższy w codziennej eksploatacji niż nieco droższe auto renomowanej marki. Decydując się na zakup samochodu w firmie jednoosobowej, warto brać pod uwagę koszty użytkowania pojazdu w przyszłości. Jeśli jest to samochód zapewniający niskie spalanie benzyny czy ropy, z napędem hybrydowym lub instalacją LPG, można zaoszczędzić na kosztach eksploatacji auta.

Sposób finansowania

Samochód w firmie jednoosobowej można kupić za gotówkę lub korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania. Dzięki inwestycji za gotówkę klient nie ponosi kosztów kredytowych, w tym prowizji za przystąpienie do zobowiązania i odsetek miesięcznych. Od razu staje się właścicielem zakupionego pojazdu i ma możliwość swobodnego dysponowania nim. Wadą zakupu za gotówkę jest to, że przedsiębiorca zamraża swój kapitał, który mógłby przeznaczyć na rentowne inwestycje przynoszące dochody w krótszej perspektywie czasowej.

W ramach zewnętrznego finansowania firma może skorzystać z kredytu bankowego, ale musi liczyć się z kosztami odsetek i prowizji. Im dłuższy okres kredytowania, tym ogólne koszty kredytowe są wyższe. Musi także dopełnić formalności wymaganych przez bank ? złożyć wniosek o udzielenie kredytu na zakup pojazdu firmowego, wraz z niezbędnymi załącznikami, w tym dokumentami rejestracyjnymi firmy i zaświadczeniami dotyczącymi sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Dopłaty unijne

Warto skorzystać z opcji bezzwrotnych dopłat do zakupu samochodu na firmę. Przedsiębiorcy z Europy Zachodniej mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe z tytułu inwestycji w nowy pojazd o ekologicznym charakterze, w przypadku którego normy emisji CO2 są spełnione. Musi to być samochód emitujący do atmosfery o 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż pojazd dotychczas znajdujący się w posiadaniu przedsiębiorcy. Unia Europejska przeznaczyła pulę 40 mln euro dla polskich przedsiębiorców na zakup nowoczesnych, niskoemisyjnych pojazdów. Z dopłat w wysokości 9 proc. kredytu zaciągniętego na zakup samochodu można skorzystać za pośrednictwem Toyoty i Deutsche Banku. Dotacje przeznaczone są dla firm zatrudniających mniej niż 250 osób, o rocznym obrocie nieprzekraczającym kwoty 50 mln euro.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *