Gadżety upominkowe – oryginalne suweniry

Branża prezentów upominkowych się rozwija. Szczególnie jest to widoczne przed świętami, gdyż sprzedaż wzrasta. W ten sposób są zadowoleni producenci oraz agencje reklamowe. Ogólnie sektor gadżetów w Polsce wyceniany jest na prawie 2 mld zł. Wynika z tego, że obroty są bardzo duże, a jednocześnie można samemu rozpocząć działalność w tej branży. Rynek z roku na rok coraz bardziej się rozdrabnia. Stwarza to możliwość praktycznie dla każdego przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na ogromną elastyczność cen wyrobów gotowych. Działają firmy kilkuosobowe oraz bardzo duże koncerny. Z kolei zamówienia także są różne od kilkuset sztuk kubków, smyczy, długopisów po ogólnokrajowe kampanie promocyjne. Wszystko uzależnione jest od wielkości firmy. Koszty inwestycji związane z rozpoczęciem działalności wahają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych (nabycie domeny, hostingu, towaru do sklepu internetowego) do kilkuset tysięcy złotych jeśli są to duże instytucje. Wówczas koszty wzrastają poprzez zatrudnianie pracowników, zakup maszyn, wynajem pomieszczeń itp. Ze względu na możliwości sprzedaży istnieją także różne sposoby przyciągnięcia klienta. Przy masowych zamówieniach można udzielać atrakcyjnych rabatów. Z kolei małe przedsiębiorstwa ze względu na niskie koszty stałe mogą obniżać swoje ceny wyrobów. Praktycznie każdy chce sprzedać jak najwięcej i uzyskać zadowalający zysk.
Podstawą w sektorze upominków jest obserwacja aktualnych trendów oraz dopasowanie swojej oferty do rynku i zapotrzebowania klientów. Najbardziej popularne od lat to kubki z nadrukami, T-shirty, długopisy, smycze. Obecnie także modne są nośniki danych, ramki multimedialne. Produkty użyteczne takie jak scyzoryki, torby na zakupy, termosy, ręczniki, wizytowniki są także kupowane chętnie przez klientów. W czasie przedświątecznym konsumenci nastawieni są na zakup upominków eleganckich m.in. wiecznych piór, galanterii skórzanej, portfeli. Niektórzy wybierają  także najróżniejsze ozdoby choinkowe, świeczniki, filiżanki, kartki bożonarodzeniowe oraz słodycze.
Współcześnie pomysłem na sprzedaż gadżetów jest poszukanie odpowiedniej niszy produktów. Wyrobów, które są ściśle spersonalizowane i wynikają z upodobań konsumentów. Do nich zalicza się mini chłodziarka do napojów w miejscu pracy, owoce z logo danej firmy, popielniczki multimedialne, urządzenia do malowania paznokci. Firmy także dążą do współgrania ze środowiskiem. W efekcie ich oferta jest poszerzona o produkty stworzone z materiałów biodegradowalnych. Należą do nich m.in. torby papierowe, notatniki, pendrive?y, laptopy energooszczędne obudowane w listwy bambusa.
Sektor upominków kieruje się swoimi prawami rynku. Klient jest najważniejszy, bo to od niego zależy czy nadal będziemy funkcjonować. Rozpoczynając działalność w sprzedaży upominków należy kierować się zasadą, że jakość wyrobu jest istotą sukcesu na runku gadżetów reklamowych. Drugim gwarantem jest terminowość realizacji zamówienia. Jest to możliwe jeśli nasz punkt obsługi klienta będzie funkcjonował dobrze. Unikniemy w ten sposób nieporozumień, a jednocześnie podniesiemy poziom swojego wizerunku.
Ważna jest także odpowiednia promocja firmy. Dla początkujących przedsiębiorców może to być reklama w prasie, portalach branżowych. Z kolei inwestorzy, którzy myślą o dłuższej współpracy biznesowej powinni spotykać się podczas branżowych eventów. Należy pamiętać o targach wrześniowych związanych ze świętami. Istotne są także targi Gifts Exlusive, Gifts Expo oraz RemaDays, który odbywa się w Warszawie. Jest to ważne w uwagi na ilość wystawców ponad  500 oraz tysiące zwiedzających.

  • Koszty oprogramowania, witryny internetowe, sprzęt biurowy: 10 tys. zł
  • Koszt pojedynczego urządzenia do nadruku: 2 ? 190 tys. zł
  • Możliwa marża na pojedynczym wyrobie: 10 procent
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *