Aluminiowe okna w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym
Aluminium jako materiał lekki i plastyczny, dotychczas stosowany w budownictwie typowo komercyjnym, obecnie coraz powszechniej znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Architekci oraz mieszkańcy domów doceniają nie tylko jego nowoczesną estetykę, elegancję i trwałość, ale też możliwości konstrukcyjne.
Okna same w sobie podkreślają charakter budynku, a obecnie również właściwości typowo funkcjonalne jakimi są energooszczędność oraz szczelność.
Parametry cieplne okien
Przez okna ucieka ok. 25%-40% ciepła. W głównej mierze o izolacji termicznej okien decyduje współczynnik przenikania ciepła U. Aby ograniczyć straty ciepła w naszym domu, wybierajmy okna o jak najmniejszej wartości tego parametru. Dla domów energooszczędnych stolarka okienna nie powinna mieć więcej niż 1,3 W/ (m2?K). Obecnie możemy spotkać profile okienne o współczynniku U mniejszym lub równym 0,6 W/(m2?K)
(http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/WspU.pdf).
Zalety okien aluminiowych
Dotychczas uważano aluminium za materiał nie zapewniający dobrych parametrów cieplnych, co jest wielkim błędem w rozumowaniu. Obecnie w procesie produkcyjnym okien aluminiowych stosowane są technologie, gwarantujące znaczne zwiększenie izolacji termicznej. Na polskim rynku możemy spotkać stolarkę aluminiową charakteryzującą się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a także oryginalnym designerem i doskonałym wykończeniem. Producentem certyfikowanych i wysokiej jakości aluminiowych okien jest m.in. firma Alumex (www.alumex.pl).
Głównym atutem okien wykonanych z profili aluminiowych jest ich stabilność i trwałość. Aluminium jako sam materiał nie tylko jest wytrzymały i plastyczny, ale również odporny na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu okna nie ulegają odkształceniom, tak jak to ma miejsce w przypadku PCV. W domach energooszczędnych ważnym elementem jest ich kształt oraz wielkość. Dzięki zastosowaniu aluminium możemy tworzyć wąskie profile okienne, a szyba jest znacznie większa, co daje więcej światła w naszym pomieszczeniu.
Wytrzymałość samego materiału daje możliwość tworzenia dużych ram okiennych, podtrzymujących ciężkie przeszklenia. Współczynnik przenikania ciepła takiej elewacji okiennej nie jest gorszy od okien wykonanych z PCV czy drewna. Konstrukcje te są odporne na korozję i zarysowania (szczególnie profile lakierowane). Kolorystyka okien aluminiowych jest wprost nieograniczona. Dziś możemy spotkać te produkty np. imitujące stolarkę drewnianą, w kolorze naturalnym aluminium lub dwukolorowe ? posiadające inny kolor wewnątrz pomieszczenia, a inny na zewnątrz budynku.