Własna książka

Pisanie książek i wszelkiego rodzaju publikacji stało się popularne w dzisiejszych czasach. Jest to dobry sposób zarabiania pieniędzy. Jednak nie do końca tak łatwy jakby się wydawało. Wielu pisarzy nie ma siły przebicia wśród znanych autorów. Nie tylko liczy się pomysł, łatwość pisania, ale także determinacja i dążenie do celu pomimo porażek. Pracowitość, konsekwencja, dobra kondycja fizyczna i psychiczna jak również ciągła samodyscyplina to cechy współczesnego pisarza. Ciągła walka o wydawców to powszechność. Czas pracy pisarza jest indywidualny. Związany jest nie tylko ściśle z pisaniem, ale także gromadzeniem materiałów z bibliotek, czytaniem książek, pisaniem maili itp.
Zarobki pisarzy są różne. W Polsce autor może otrzymać 10?15% od ceny sprzedanej publikacji. Zysk wydawnictwa to 40-45% wykorzystany jest na koszt druku, papieru, opracowania redakcyjnego oraz  technicznego, hurtownik dostaje 15-20%, a księgarz 15-20%. Przychód z jednego egzemplarza jest podzielony dość proporcjonalnie.
Część pisarzy decyduje się także wydawać samodzielnie książki. Związane jest to z publikowaniem mniejszej liczby książek, mniej dochodu jest z reklamy, ale autorom się to opłaca.  Obecnie młodzi autorzy mogą uzyskać dotacje z różnych instytucji. Do bardziej znanych należą Stowarzyszenie Willa Decjusza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie w ramach stypendiów można otrzymać także od marszałków województw. Przeglądanie stron internetowych może wspomóc twórczość niejednego początkującego pisarza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *