Sklep monopolowy – biznes z procentami

W Polsce sklepy monopolowe funkcjonują. Nie ma zakazu sprzedaży alkoholu w tygodniu. Praktycznie o każdej porze dnia i nocy można kupić określone trunki z procentami. Klienci są różni w zależności od zasobności portfela. Dlatego warto pamiętać, że trzeba określić do kto będzie naszym docelowym konsumentem. Są różne możliwości zatowarowania sklepu od alkoholi tanich do trunków przeznaczonych dla koneserów. Jest to uzależnione od dzielnicy w jakiej będzie zlokalizowany sklep. Oczywiście bez względu na profil sklepu, można także zakupić alkohole cieszące się największym zainteresowaniem. W ten sposób każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
Alkohole wybrane teraz trzeba poszukać dobrą lokalizację. Najczęściej są to miejsca w dzielnicach mieszkalnych, centrum miasta, przy drodze wjazdowej lub wylotowej. Warto pamiętać, lokalach na parterze, bliskim parkingiem oraz musi być widoczny z ulicy. Sklepy monopolowe mają powierzchnię od 40 – 60 m2. Na tej powierzchni oprócz części sprzedażowej, trzeba zagospodarować miejsce na część socjalną dla pracowników oraz sanitariaty.
Następnie należy uzyskać zgodę lokalnego sanepidu, właściciela lokalu i wspólnoty mieszkaniowej, gdzie będzie funkcjonował sklep. Nie jest to łatwe, ponieważ czasami czeka się kilka tygodni. Po skompletowaniu ww. zaświadczeń można ubiegać się o pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Reguluje je odpowiednia ustawa oraz przepisy samorządowe. Nie można prowadzić sklepu monopolowego w pobliżu placówek oświatowych oraz zakładów pracy. Kwestia pozwoleń jest uzależniona od rodzaju alkoholu jaki będzie sprzedawany w sklepie. Są trzy rodzaje pozwoleń dla trunków do 4,5 procent, od 4,5 do 18 procent i powyżej 18 procent. Sprzedaż wszystkich rodzajów alkoholi wymaga osobnych zezwoleń. Z kolei opłaty za koncesję uzależnione są od wartości sprzedanego alkoholu.
Prowadząc sklep z alkoholem trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz klientów. Wskazane jest zainstalowanie alarmu, ubezpieczenie lokalu oraz podpisanie umowy z agencją ochrony.

Przykładowe koszty inwestycji

 • aranżacja lokalu o powierzchni min. 50 m2: 55 tys. zł
 • wyposażenie (regały, lodówki, lady): 7 tys. zł
 • kasa fiskalna i terminal: 3 tys. zł
 • towar: 28 tys. zł
 • koncesje: 4 tys. zł

Suma: 97 tys. zł

Miesięczne koszty

 • wynajem lokalu: 4,5 tys. zł
 • media: 900 zł
 • pensje: 5 tys. zł
 • towar: 9 tys. zł

Suma: 19,4 tys. zł

Przychody

 • sprzedaż alkoholu: 28 tys. zł
 • sprzedaż pozostałych produktów: 2 tys. zł

Suma: 30 tys. zł

Dochody: 10,6 tys. zł


Czytelnicy szukali również:

 • sklep monopolowy biznes plan
 • biznes plan sklep monopolowy
 • sklep monopolowy biznes
 • biznes plan sklepu monopolowego

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Luwiusz pisze:

  Dobrze idzie sklepowi jeśli codzi o prowadzenie działalnosci zauwazylem

 2. xyz pisze:

  Chciałbym widzieć sklep, w którym przychody ze sprzedaży samego alkoholu wynoszą ponad 90% z całego przychodu. W tej chwili sprzedaż alkoholu to w porywach 50% z całości przychodu.

 3. Agllowacki pisze:

  Witam,

  Zapraszam osoby z Warszawy i okolic do współpracy z Hurtownią, oferuję zaatowarowanie sklepu w alkchol z odroczonym terminem płatności, w razie pytań proszę o kontakt na adres mailowy agllowacki@o2.pl

 4. asdf123 pisze:

  6k/dzień średnio dla 30dni w monopolowym jest nie możliwe praktycznie do zrobienia , liczby powyżej to niedorzeczność autora

 5. Proboszcz pisze:

  Co za wyliczenia:
  Towar zakupiony na początku – 28 tyś
  Miesięczny koszt towaru – 9 tyś
  Miesięczna sprzedaż alkoholu – 28 tyś
  Albo zakładacie tu jakąś wysoką marżę (choć w tej branży wynosi ona realnie 10-15%), albo przy tak liczonym zatowarowaniu i sprzedaży już w drugim miesiącu możecie zamykać interes bo skończy się Wam towar.
  Koncesje nie są jednorazową inwestycją. Trzeba je odnawiac co roku.
  Żeby faktycznie wyciągnąć z tego biznesu ponad 10 tyś miesięcznie trzebaby mieć miesięczną sprzedaż na poziomie ponad 180 000 zł. Na takiej kwocie masz powiedzmy 12% marży -> 21 600 zł minus koszty wynajmu, media, pensje, ubezpieczenie lokalu, ochrona (w sumie około 11 000) i wtedy zostaje 10 000 dla właściciela. Tylko sprzedaj alkoholu za 180 000 w miesiąc…

  • asdf pisze:

   co jest nie realne , bez punktu przy mega ruchliwej drodze a i tak będzie ciężko zrozbic 6000/dzień na mrazy 12%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *