Poznaj 5 sposobów na oszczędności w utrzymaniu firmowej floty
Utrzymanie w ryzach kosztów operacyjnych floty bywa bardzo trudne przy niestabilnych cenach paliw. Według badania Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, udział wydatków zakwalifikowanych jako paliwowe wynosi 24% ogółu kosztów utrzymania taboru pojazdów. Nasuwa się prosty wniosek ? ograniczmy koszty paliwowe, a zaczniemy sporo oszczędzać!
Właśnie dlatego ekonomiczne zużycie paliwa to domena flot, wyposażonych w inteligentne technologie lokalizacyjne, które stymulują troskę o oszczędne zużycie paliwa. Systemy zarządzania flotą on-line, bazujące na technologi GPS pozytywnie wpływają na większą świadomość kluczowych obszarów, w których należy poszukiwać optymalizacji. Oto one:
Sposób #1.: Redukcja prędkości maksymalnej.
Najbardziej oczywistym sposobem na redukcję kosztów paliwa jest obniżenie maksymalnej prędkości. Jak wynika z raportu opracowanego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Drogowego, redukcja spalania o 5% jest możliwa dzięki zmniejszeniu maksymalnej prędkości z 90 km/h do 80 km/h. Obniżenie prędkości o 10 km/h na dystansie 100 km powoduje wydłużenie czasu przejazdu o 9 minut przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu powietrza. Im większa powierzchnia czołowa pojazdu, tym bardziej opór powietrza wpływa negatywnie na zużycie paliwa w pojazdach ciężarowych i dostawczych.
W jaki sposób wykryć nadmierne przekroczenia prędkości dzięki technologii lokalizacyjnej?
Aktywacja mechanizmu alarmującego o przekroczeniu prędkości. Alarmy w formie SMS lub e-mail są wysyłane w chwili przekroczenia dowolnie wprowadzonej prędkości.
Generowanie raportu zawierającego tabelę z zarejestrowanym przekroczeniem prędkości. Użytkownik poznaje dokładny rejestr przekroczeń prędkości wraz z miejscem i godziną wystąpienia.
Dostępne interaktywne wykresy prezentują przebieg prędkości w czasie. Użytkownik dokładnie wie, jak często kierowca zmieniał prędkość, a jak często poruszał się ze stałą wartością.
Sposób #2.: Redukcja czasu pracy pojazdu na biegu jałowym.
Według ekspertów od eko-jazdy praca silnika na biegu jałowym to cichy zabójca dla niskich wydatków na paliwo. Wyniki z wewnętrznych analiz przeprowadzonych przez Dział Techniczny NaviFleet? wykazały, że przeciętny kierowca samochodu dostawczego lub ciężarowego marnuje średnio ok. 3% miesięcznego zużycia paliwa. Marnuje ? to znaczy pozostawia zaparkowany pojazd z uruchomionym silnikiem. W statystykach nie brano pod uwagę pracy ogrzewania postojowego WEBASTO. Nie trudno zatem sformułować założenie, że wyłączanie silnika na postojach trwających dłużej niż 1 minutę,znacznie zmniejsza wydatki paliwowe. Według naszych doświadczeń, zarówno kierowcy, jak i zarządzający pojazdami bagatelizują tę składową kosztów paliwowych. Większość firm nie ma świadomości jak długo ich pojazdy pracują na biegu jałowym, dlatego też nie potrafią sobie wyobrazić rozmiaru możliwych oszczędności. Aby ograniczyć ten przeciek gotówki, wystarczy wykorzystać system lokalizacji GPS i skorzystać z dostępnych na rynku gotowych rozwiązań:
System raportowy gromadzi i przetwarza dane na temat czasu trwania postoju z uruchomionym silnikiem i precyzyjnie zlicza spalone paliwo na postoju.
Odczyt danych pojazdu on-line zawiera w sobie status pracy silnika (włączony/wyłączony) oraz prędkość poruszania się pojazdu. Gdy silnik jest włączony, a prędkość wynosi 0? wiesz o tym od razu.
Sposób #3.: Terminowe naprawy pojazdów to niższe rachunki i większe bezpieczeństwo.
Niezaplanowane serwisy pojazdów flotowych potrafią wygenerować koszty na przeciętnym poziomie od 1500 zł do 3000 zł. Do opracowania tej tezy przyczyniły się odpowiedzi około 100 ankietowanych, których wybrano spośród zarządców flot samochodowych. Każdy Fleet Manager ma świadomość, że nieterminowa wymiana oleju obniża żywotność silnika, a opóźnienie wymiany klocków hamulcowych pogarsza bezpieczeństwo użytkownika pojazdu. A co jeżeli akumulator jest bardzo słaby i następnego ranka kierowca nie zdoła uruchomić pojazdu? Na powyższych przykładach łatwo wyobrazić sobie, że regularne przeglądy i obsługa pojazdów pozwala uniknąć zbędnych kosztów, opóźnień i niebezpieczeństwa na wypadek awarii podczas jazdy.
Na szczęście nie trzeba pamiętać o wszystkich datach serwisów samodzielnie. Nie trzeba też prowadzić specjalnej diagnostyki pracy pojazdu. Wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań.
Wirtualna książka serwisowa przypomina o terminie koniecznych przeglądów, wysyłając SMS lub e-mail z odpowiednim wyprzedzeniem, aby można było odpowiednio zaplanować pracę dla pojazdu i umożliwić mu wizytę serwisową.
Bieżący poziom naładowania akumulatora w pojeździe z możliwością zaalarmowania o niebezpiecznie niskiej wartości napięcia zasilania.
Elektroniczny moduł kosztów stanowiący ewidencję wydatków na samochód. W odpowiedniej konfiguracji przedstawia szczegółową historię napraw danego pojazdu, dzięki czemu łatwo ją można w przyszłości udokumentować.
Odczyt dokładnej diagnostyki pracy pojazdu z komputera pokładowego: temperatura oleju, temperatura silnika, awaria silnika, chwilowe spalanie i wiele innych.
Sposób #4.: Nieekonomiczna jazda.
Spotkałeś się z powiedzeniem, że najlepszy samochód to samochód firmowy? Z takim podejściem, my spotykamy się często. Pracownik, kompletnie nie dbając o powierzony mu pojazd, bardzo przeżywa proces instalacji nadajnika GPS w jego firmowym samochodzie. Już rozumie, że nastał koniec swobodnego podejścia do mienia pracodawcy. Nie zawsze jednak tak jest. Na naszej drodze spotykamy też kierowców, którzy pomimo szczerych chęci nie zostali wdrożeni w świat oszczędnej jazdy i kompletnie nieświadomie generują niepotrzebne koszty, ponieważ mają zbyt ciężką nogę lub nieodpowiednio zmieniają biegi. Na szczęście system GPS potrafi to kontrolować.
Raport zużycia paliwa prezentuje faktyczne zużycie paliwa na konkretnej trasie. Dzięki porównaniu zużycia paliwa wg wtrysków oraz wg poziomu paliwa daje jasną informację, czy ubytki paliwa są powodem kradzieży, czy też nieekonomicznego spalania.
Akcelerometr wychwytujący nagłe przyspieszenia i hamowania, a te w znacznym stopniu przekładają się na ilość spalonego paliwa. Jak gwałtownie jeździ Twój kierowca?
Dzięki precyzyjnej kontroli stanu napełnienia zbiornika paliwa łatwo wykryć tankowania i upusty, a także dokładne ich wartości.
Sposób #5. Prywatne przebiegi
Niektóre samochody służbowe mogą być użytkowane nie tylko w celach służbowych, ale również prywatnych. Z naszych obserwacji wynika, że firmy często stosują liberalną politykę wobec jazdy służbowym pojazdem po godzinach pracy i nie naliczają od tego dodatkowych kosztów. Warto sobie jednak zdać sprawę z rozmiaru kosztów przejazdów służbowych oraz kosztów prywatnych. Wiąże się to albo z czasochłonnym prowadzeniem ewidencji albo z wygodnym i bezingerencyjnym systemem raportowania dostępnego w większości systemów GPS.
System lokalizacyjny wskaże położenie pojazdu oraz trasy, które pokonuje kierowca. Kilka kliknięć wystarczy, aby dzień po dniu prześledzić dystans jaki jest codziennie pokonywany.
Geostrefy – aplikacje monitorujące, pozwalają na otoczenie danego obszaru na mapie wirtualnym ogrodzeniem. Jeśli pojazd opuści strefę, zarządca floty zostanie poinformowany o tym zdarzeniu SMS-em.
Raporty rozliczające parametry przejazdów służbowych i prywatnych. Są to między innymi: czas trwania jazdy i postoju, długość trasy, spalone paliwo i wiele innych dostępnych w komputerze pokładowym pojazdów.
Automatyczny raport ewidencji przebiegu pojazdu zintegrowany z wymaganymi wzorami formularzy akceptowanych przez ZUS. Kilka kliknięć wystarczy by regularnie odliczać 100% podatku VAT od pojazdów służbowych.
Od słowa do słowa
Technologie telematyczne to odpowiedź na potrzebę optymalizacji kosztów utrzymania floty. Obserwując wzrostowe trendy nowych użytkowników łatwo jest opracować tezę, że Monitoring GPS jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi biznesu w Polsce. Wiele firm znalazło olbrzymie oszczędności dzięki zapanowaniu nad tym, co do tej pory było pozostawione same sobie ? bez oceny, wniosków i konsekwencji. Gdybyśmy w czterech punktach mieli streścić, czym jest Monitoring GPS, to wyglądałoby to następująco:
Montaż lokalizatora GPS w pojeździe w dyskretnym miejscu,
Kontrola położenia pojazdu on-line, bez przerw,
Kontrola parametrów pojazdu takich jak: prędkość, obroty silnika, położenia pedału gazu, poziom i zużycie paliwa, temperatury cieczy i silnika, kontrolki z deski rozdzielczej i wiele innych parametrów,
Analizy i statystyki dotyczące efektywności wykorzystania pojazdu, które są generowane na żądanie użytkownika.
Artykuł powstał na podstawie danych dostarczonych przez Navifleet.pl