Ogrzewanie mieszkania
Na pierwszy rzut oka węzeł cieplny nie wydaje nam się czymś bardzo potrzebnym czy w ogóle niezbędnym do funkcjonowania naszych kotłowni to stanowi on serce całego układu cieplnego. Węzłem cieplnym nazywamy bowiem zespół urządzeń łączących sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w środku obiektu. Znana w Polsce od 1991 roku firma Meibes posiada wiele nowoczesnych węzłów w swojej ofercie.
Największe zalety węzła cieplnego Meibes:
- Zwarta budowa,
- Rama aluminiowa,
- Połączenia kołnierzowe,
- Zawór różnicy ciśnień z ograniczeniem przepływu w standardzie,
- Siłowniki ze sprężynami zwrotnymi,
- Dodatkowe zabezpieczenie STW,
- Pompa elektroniczna MAGNA.
OSPRZĘT DO WĘZŁÓW
Meibes zadbał również o dodatkowe wyposażenie węzła cieplnego. W ofercie znajdziemy zbiornik buforowy z 4 przyłączami kołnierzowymi, wykonany ze stali S235JR. Zbiornik jest pomalowany
i pokryty dodatkową farbą antykorozyjną. Posiada również króćce przyłączeniowe kołnierzowe DN 65 dla zbiorników 3 bar, natomiast dla 6 bar o pojemności 500 l DN 65 i dla 750-1500 l DN 80. Izolacja wykonana została z miękkiej pianki PU o grubości 80 mm dla zbiornika 500 l lub 100 mm dla pojemności 750-1500 l pokryta płaszczem PCV. Maksymalna temperatura pracy wynosi 95 stopni Celsiusa.
Ciekawym osprzętem jest również sterownik VarioControl NF. Jest to mikroprocesorowy sterownik przygotowany do współpracy z zasobnikiem buforowym. Steruje on pracą trzypunktowego siłownika (230V) zaworu regulacyjnego oraz pompą obiegową (również 230V). VarioControl NF kontroluje temperaturę powrotu czynnika grzewczego z węzła, temperaturę czujek w buforze, czujkę temperatury zasilania po stronie wtórnej.
DUŻA WSPÓŁPRACA
Istnieje wiele konfiguracji węzła cieplnego, co daje nam szeroki wachlarz jego zastosowania. Jednym z nich jest współpraca z Logotermami Meibes. Aby uzyskać optymalne parametry pracy instalacji węzła cieplnego z Logotermami należy odpowiednio dobrać wymiennik ciepła. Przy jego wyborze musimy uwzględnić trzy okresy czasowe, tj. letni, przejściowy i zimowy.